به گفته مقامهای سابق و فعلی آمریکایی، هیات جدید سازمان اطلاعات مرکزی این کشور (سیا) در افغانستان کوچکتر خواهد بود و همچنین دیگر مجبور نیست به محافظت از هزاران سرباز و دیپلمات کمک کرده و به جایش متمرکز بر تعقیب گروه‌های تروریستی که می توانند فراتر از مرزهای افغانستان دست به حمله بزنند، خواهد بود. با این حال به گفته این مقامات، خروج سریع آمریکا باعث از بین رفتن شبکه‌های این آژانس اطلاعاتی شده و جاسوسهایش به احتمال زیاد مجبور به بازسازی آنها و مدیریت منابع از خارج خواهند شد.
به گزارش ایسنا، به نقل از نیویورک تایمز، همچنین آمریکا مجبور خواهد بود با شرکای دردسر زایی نظیر پاکستان که قابلیت بی همتایشان برای بازی کردن با هر دو سمت یک جنگ چندین نسل از رهبران آمریکایی را ناراحت کرده، تعامل کند.
یک مقام ارشد اطلاعاتی تصدیق کرد، چالشهایی پیش روی سیا در افغانستان است اما این آژآنس قرار نیست از صفر کارش را شروع کند و از مدتها قبل پیش بینی فروپاشی دولت افغانستان و پیروزی طالبان را کرده دست کم از ماه ژوئیه هشدار داده بود که ممکن است زودتر از حد انتظار رخ دهند.
در روزهای بعد از حملات ۱۱ سپتامبر افسران سازمان سیا اولین کسانی بودند که با نیروهای شبه‌نظامی افغان دیدار کردند.
این سازمان شبکه وسیعی از مخبران را که با مسئولانشان از این سازمان در افغانستان دیدار داشتند و اطلاعاتشان برای اجرای حملات پهپادی علیه تروریستها مورد استفاده قرار می‌گرفت تشکیل داد. این آژانس همچنین نگذاشت القاعده از افغانستان به عنوان پایگاهی برای اجرای حملات در ابعاد بزرگ علیه آمریکا همچون حملات ۱۱ سپتامبر استفاده کند. اما این دوره هزینه‌هایی هم به لحاظ جانی و هم شهرت برای این سازمان به همراه داشته و دست کم ۱۹ تن از پرسنلش در افغانستان کشته شدند.
با طولانی شدن جنگ در افغانستان افسران کهنه کار این آژانس شروع به درک این که جنگ از دست رفته، کردند. یکی از آنها گرگ ووگله، یک افسر ارشد سابق سازمان است که حامد کرزای را در سال ۲۰۰۱ تا آن کشور اسکورت کرد و دو بار در سالهای پس از آن پایگاه گسترده سیا در کابل را مدیریت کرد. ووگله به همکارانش گفت که اولین باری که به افغانستان رفت، آمریکا در حال کسب پیروزی در جنگ بود. اما بار دوم نبرد برابر بود. او گفت که بار سوم آمریکا در حال شکست خوردن در جنگ بود.
به گفته یک مقام ارشد آمریکایی، در روزهای اخیر و در جریان خروج آشفته از افغانستان، سیا در ماموریتهای مخفی نجات دست داشته است.
این مقام ارشد اطلاعاتی که نامش را فاش نکرد اظهار کرد، این آژانس انتظار دارد ماموریتش در افغانستان “تمرکزی بیشتر” بر ردیابی تحولات گروه‌های تروریستی مصمم به حمله به آمریکا داشته باشد.
بر اساس این گزارش، عملیات مخفی آمریکا در افغانستان می‌تواند یا توسط عوامل سازمان سیا و یا توسط سربازان عملیات ویژه ارتش که تحت اختیار به اصطلاح “عنوان ۵۰” عمل می کنند، به اجرا در بیاید – مشابه با زمانی که سربازان عملیات ویز سیلز متعلق به نیروی دریایی آمریکا در ماموریتی که از سوی این سازمان جاسوسی مدیریت شد اسامه بن لادن را در پاکستان کشتند. در دوره بعد از حملات ۱۱ سپتامبر این زمانهای قرار دادن نیروهای ارتشی تحت اختیار سیا با کمرنگ شدن خطوط تفکیک بین سربازان و جاسوسان رایج تر شد.
اما کوچکتر شدن هیات سازمان سیا آزمونهای خودش را دارد از جمله در زمینه بازیابی آسیب وارد شده به شبکه های منابع سازمان سیا از بابت خروج ناگهانی از افغانستان. به گفته مقامهای دولتی سابق، بازسازی عملیات جمع آوری اطلاعات آمریکا تا میزانی وابسته به استراق سمع الکترونیک و همچنین تا حدی نیز وابسته به ایجاد شبکه های جدیدی از منابع انسانی، این بار از راه دور، است.مقامهای آمریکایی پیش بینی کردند که مخالفان افغان طالبان به احتمال زیاد به عنوان عوامل خواستار کمک و ارائه اطلاعات به آمریکا ظهور خواهند یافت.
همچنین بدون حضور نظامی عمده آمریکا در افغانستان، هر گونه حمله پهپادی علیه یک هدف مربوط به داعش یا القاعده در آنجا بالاجبار و فعلا از حوزه خلیج فارس اعزام می شود. یک چنین پروازهای طولانی باعث کاهش زمان در اختیار هواپیماها برای شکار اهداف، و افزایش ریسک خطاها و از دست رفتن اهداف می شود. یا این که آنها نیازمند یک ناوگان بزرگ و پر هزینه از پهپادها برای استفاده در این عملیاتها است.
هنوز وزارت خارجه آمریکا نتوانسته دسترسی به پایگاه ها در کشورهای حوزه آسیای مرکزی را که زمانی متعلق به شوروی سابق بودند فراهم کند و هنوز مشخص نیست که این اتفاق بیفتد یا خیر. روسیه صراحتا با هر گونه حضور آمریکا در آسیای مرکزی مخالفت کرده است. این کشورهای متعلق به شوروی سابق گاهی تلاش می کنند بین نفوذ مسکو و توافقات با آمریکایی ها توافق برقرار کنند اما روسیه کنترل خیلی بیشتری نسبت به ۲۰ سال قبل، زمانی که آمریکا به پایگاه ها در تاجیکستان، ازبکستان و قرقیزستان در اولین بخشهای جنگ افغانستان دسترسی، داشت، اعمال می کند.
در زمان جلسات استماع مربوط به تایید برنز در ماه فوریه مساله افغانستان توجه کمی به خود اختصاص داد. بخش عمده پرسشها چه ازسوی دموکراتها و چه جمهوریخواهان متمرکز بر برنامه های دولت بایدن با اختصاص دادن منابع اطلاعاتی به چالش چین که به گفته برنز اولویت نخست تلقی می شود، بود.
مقامهای ارشد آمریکایی گفتند که آن اولویت مربوط به تمرکز بر رقابت “ابر قدرتی” با چین و روسیه تغییر نکرده است و هر چند که افغانستان فوریت جدیدی پیدا کرده، آژانس های اطلاعاتی آمریکا می توانند همزمان چند اولویت را مدیریت کنند.
اما تاریخ نشان داده این اجرای چند وظیفه همزمان با یکدیگر می تواند دشوار باشد و اینکه هزینه‌هایی به لحاظ فرصتها وجود دارد.
انتهای پیام

source

توسط jahankhabari