بر اساس گزارش پایگاه دیلی بیست آمریکا، از زمان تصرف برق آسای افغانستان از سوی طالبان، خط تلفن‌های مخصوص خودکشی که برای کهنه سربازان ارتش این کشور به هنگام درگیری با بحران در نظر گرفته شده‌اند شاهد افزایش چشمگیر تماس بوده‌اند.
به گزارش ایسنا، دیلی بیست گزارش کرد، “خط تلفن بحران کهنه سربازان” که توسط وزارت امور کهنه سربازان آمریکا اداره شده و به عنوان یک شریان حیاتی ملی برای پیشگیری از خودکشی مطرح است، از زمان سقوط شهر کابل پایتخت افغانستان شاهد افزایش تماس بوده است.
بر اساس گزارش این رسانه آمریکایی، این خط تلفن در تاریخ ۱۶ اوت یک روز بعد از تصرف کابل توسط طالبان، با افزایش ۱۲ درصدی تماسها در مقایسه با حجم تماسهای مربوط به همان تاریخ در سال گذشته میلادی مواجه شده است.
طبق گزارش دیلی بیست، همچنین در تاریخ ۲۵ اوت هم این خط تلفن در مقایسه با تاریخ مشابه در سال قبل شاهد افزایش ۱۷ درصدی تماس‌ها بوده است.
متیو میلر، مدیر بخش پیشگیری از خودکشی در وزارت امور کهنه سربازان آمریکا به دیلی بیست گفت که هنوز مسلم نیست این افزایش تماس‌ها با وضعیت در افغانستان به طور مستقیم مرتبط باشد.
به گزارش این رسانه، این آشکار است که تاثیر تصرف افغانستان توسط طالبان “فشار سنگینی” به کهنه سربازانی که احتمالا دارای افکار مایل به خودکشی بوده‌اند وارد کرده است.
به گفته “اوما صدیق” وابسته به بیزینس اینسایدر، برخی کهنه سربازان آمریکایی احساس می‌کنند که جو بایدن، رئیس جمهور آمریکا روند خروج از افغانستان را ناشیانه انجام داده است.
یک گروه غیر انتفاعی کهنه سربازان آمریکایی موسوم به ” Stop Soldiers Suicide” گزارش کرده که شاهد افزایش درخواست‌ها برای دریافت کمک بوده است. تینا استارکی، یک کارمند این گروه به دیلی بیست گفت: افزایش درخواست‌ها در ماه اوت در نتیجه بحران در افغانستان ۱۵-۲۰ درصد برآورد می شود.
به گزارش این رسانه، درخواستها برای دریافت کمک از این گروه در دو هفته گذشته در مقایسه با میانگین تاریخی به میزان ۹۰ درصد و ۶۰ درصد افزایش یافته است.
همچنین بر اساس گزارش بی.بی.سی، گروه Combat Stress، یک گروه حامی سلامت روان کهنه سربازان انگلیسی نیز شاهد بوده که بعد از سقوط کابل تماس‌ها با خط تلفن ارائه کمک این گروه بیش از دو برابر شده است.
بی.بی.سی تصریح کرد، در یک روز تماس‌ها با این سرویس ۱۲۵ درصد بیشتر از حالت نرمال یک روز و در یک روز دیگر نیز ۱۰۳ درصد بیشتر از وضعیت نرمال در یک روز بوده اند.
به گزارش بیزینس اینسایدر، نرخ خودکشی در میان کهنه سربازان ارتش بالاتر از نرخ خودکشی در میان عامه مردم غیرنظامی است و بر اساس اعلام گروه رند کورپوریشن، در سال ۲۰۱۸ نرخ خودکشی برای کهنه سربازان آمریکایی ۳۲ تا در هر ۱۰۰۰۰۰ تا بوده در حالی که برای کسانی که کهنه سرباز نبوده اند این نرخ معادل ۱۷.۲ در هر ۱۰۰۰۰۰ تا بوده است.
انتهای پیام

source

توسط jahankhabari