مسؤول سیاست خارجی اتحادیه اروپا به دلیل تحولات افغانستان پیشنهاد تشکیل نیروی ویژه واکنش سریع را داد.
به گزارش ایسنا، به نقل از العین الاخباریه، جوزپ بورل، مسؤول سیاست خارجی اتحادیه اروپا پیشنهاد داد که این اتحادیه نیروی ویژه دائمی تشکیل دهد که بتواند در وضعیت فوق‌العاده بین‌المللی واکنش سریع نشان دهد.
پیشنهاد بورل به وضعیت افغانستان و تحولات آن بعد از عقب نشینی آمریکا و ناتو مربوط است.
بورل گفت: مردم افغانستان به دلیل تغییر قواعد بازی در روابط بین‌المللی شاهد فاجعه هستند. آمریکا از این به بعد آماده جنگ به خاطر درگیری‌های دیگران نیست برای همین ما باید از منافعمان حمایت کنیم.
او در مصاحبه با روزنامه “کوریره دلا سرای” ایتالیا اظهار کرد: استقرار نیروهای آمریکایی در افغانستان در مدتی کوتاه همزمان با نامساعد شدن اوضاع امنیتی در این کشور نیاز اتحادیه اروپا برای تسریع در سیاستگذاری دفاع مشترک را نشان داد و باید از این تجربه درس گرفت.
بورل خاطرنشان کرد: ما به عنوان اروپایی‌ها نتوانستیم ۶۰۰۰ نیرو را برای استقرار در اطراف فرودگاه کابل جهت تامین امنیت منطقه بفرستیم. اما آمریکا این کار را کرد و ما نتوانستیم.
او اشاره کرد: کشورهای اروپایی که تعدادشان ۲۷ کشور است باید نیروی واکنش اولیه با ۵۰۰۰ سرباز داشته باشند. ما می‌خواهیم قدرت مداخله فوری را داشته باشیم. زمان آن رسیده است و می‌توانیم به شکل‌های مختلف تلاش کنیم.
انتهای پیام

source

توسط jahankhabari

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.