آمریکا پس از انتشار گزارش آژانس مبنی بر راه اندازی مجدد یک راکتور هسته‌ای تولید پلوتونیوم توسط کره شمالی، مدعی شد که این گزارش بر لزوم فوری گفتگو و دیپلماسی تاکید می کند.
به گزارش خبرگزاری مهر به نقل از یونهاپ، آمریکا بعد از گزارش آژانس بین المللی انرژی اتمی مبنی بر اینکه کره شمالی یک راکتور هسته‌ای تولید پلوتونیوم را بار دیگر راه اندازی کرده است، بر «ضرورت گفتگو و دیپلماسی» با پیونگ یانگ تاکید کرد.
یک مقام ارشد دولت آمریکا در گفتگو با خبرگزاری یونهاپ مدعی شد: ما از این گزارش اطلاع داریم. ما در حال هماهنگی تنگاتنگی با متحدان و شرکای خود درباره تحولات مرتبط با کره شمالی هستیم.
وی در ادامه ادعایش افزود: این گزارش بر لزوم فوری گفتگو و دیپلماسی تاکید می کند، بنابراین ما می توانیم به خلع سلاح کامل شبه جزیره کره دست یابیم. ما همچنان به دنبال گفتگو با کره شمالی هستیم تا بتوانیم به این فعالیت گزارش شده و طیف کاملی از مسائل مربوط به خلع سلاح هسته ای بپردازیم.
کمی پیشتر آژانس بین‌المللی انرژی اتمی در گزارش سالانه خود مدعی شده بود که کره شمالی ظاهراً یک رآکتور هسته‌ای را که تصور می‌شود پلوتونیوم موردنیاز برای ساخت تسلیحات هسته‌ای تولید می‌کند، مجدداً راه اندازی کرده است.
آژانس اتمی در گزارش خود پیرامون این رآکتور ۵ مگاواتی در «یونگبایون» – یک مجتمع هسته‌ای در مرکز برنامه هسته‌ای کره شمالی- نوشت: نشانه هایی دال بر فعالیت رآکتور در بازه زمانی اوایل دسامبر ۲۰۱۸ تا آغاز ژوئیه ۲۰۲۱ در دست نیست.
در ادامه این گزارش آمده است: با این حال از اوایل ژوئیه ۲۰۲۱ نشانه‌هایی از جمله تخلیه آب‌های خنک کننده وجود دارد که مطابق با بهره برداری از این رآکتور است.
آژانس انرژی اتمی در ماه ژوئن نیز مدعی شده بود نشانه‌هایی دال بر فعالیت مجدد (تأسیسات) یونگبایون برای جداسازی پلوتونیوم از سوخت مصرفی رآکتور وجود دارد که می‌تواند در تسلیحات هسته‌ای مورد استفاده قرار گیرد.
نهاد بین‌المللی فوق از زمان اخراج بازرسان آژانس اتمی از سوی پیونگ یانگ در سال ۲۰۰۹، هیچ‌گونه دسترسی به تأسیسات هسته‌ای کره شمالی نداشته است. بنا به ادعای رسانه‌های غربی، کره شمالی از آن زمان به بعد برنامه تسلیحات هسته‌ای خود را به سرعت پیش برد و آزمایش‌های هسته‌ای را خیلی زود از سر گرفت.
آژانس بین‌المللی انرژی اتمی در حال حاضر فعالیت هسته‌ای کره شمالی را دورادور و عموماً از طریق تصاویر ماهواره‌ای تحت نظر دارد.
آژانس بین‌المللی انرژی اتمی گزارش خود را به طور سالانه و پیش از نشست کشورهای عضو این نهاد منتشر می‌کند و آن را بدون اعلان بر روی تارنمای رسمی خود قرار می‌دهد.
نماینده اتمی کره جنوبی نیز دیروز یکشنبه برای دیدار با مقامات آمریکا در تلاش ادعایی برای از سرگیری گفتگو با کره شمالی به واشنگتن رفت.
سفر چهار روزه «نو کیو-دوک» (Noh Kyu-duk) به واشنگتن پس از سفر «سونگ کیم» همتای آمریکایی وی به سئول در هفته گذشته صورت گرفته است.
نو کیو-دوک پیش از سفر به واشنگتن در این خصوص گفت: سئول درباره اقدامات مختلف برای از سرگیری گفتگوها با کره شمالی مذاکرات گسترده ای با دولت بایدن داشته است. من به آمریکا سفر می کنم تا با مقام های این کشور پیرامون راه های از سرگیری زودهنگام روند صلح در شبه جزیره کره گفتگو کنم.
کپی شد
All Content by Mehr News Agency is licensed under a Creative Commons Attribution 4.0 International License.

source

توسط jahankhabari