افشاگر سعودی در توییتر اعلام کرد که ولیعهد عربستان تصمیم دارد مخفیانه ۱۰ هزار افغان را که با آمریکا همکاری داشتند، بپذیرد.
به گزارش ایسنا، به نقل از سایت سعودی‌لیکس، مجتهد، افشاگر سعودی در توییتر اعلام کرد: محمد بن سلمان (ولیعهد عربستان) تصمیم دارد دستورات دولت جو بایدن (رئیس جمهوری آمریکا) برای پذیرش ۱۰ هزار افغان از کسانی که در افغانستان با آمریکا همکاری داشتند را اجرا کند.
این کاربر مشهور عربستانی فاش کرد: ۱۰ هزار افغان به زودی در دو مرحله وارد ریاض خواهند شد و در حال حاضر ساختمان‌های ویژه‌ای از جمله برج‌های “منا” جهت استقبال از آنها آماده می‌شوند.
مجتهد در ادامه توییت کرد: بن سلمان از آمریکایی‌ها خواست نام عربستان را در میان کشورهای میزبان شهروندان افغانستانی اعلام نکنند و آمریکایی‌ها نیز با درخواستش موافقت کردند.
چند روز قبل برخی از مقامات آمریکایی اعلام کردند که دولت بایدن در حال انجام رایزنی‌های محرمانه‌ با تعدادی از کشورها جهت پذیرش موقت افغان‌هایی است که با نیروهای این کشور همکاری داشتند.
به تازگی سایت آمریکایی ” Middle East Monitor” در گزارشی اعلام کرد: عربستان در تحولات اوضاع افغانستان و کنترل طالبان بر کابل عقب افتاد. ریاض از نقشی که قطر در روند مذاکره برای برقراری صلح در افغانستان ایفا کرد و نقشی که احتمالا ترکیه به عنوان یک هم‌پیمان مورد اطمینان در جهان اسلام برعهده می‌گیرد، ناخرسند است.
در این گزارش آمده است: پس از یورش سریع نیروهای طالبان به افغانستان که استراتژی‌های نظامی را به نفس نفس انداخت، تیتر بیشتر رسانه‌های غربی به جنجال‌ها بر سر بازگشت این گروه به افغانستان اختصاص یافت. ظرف ۲۴ ساعت از زمان سخنرانی اشرف غنی، رئیس جمهوری افغانستان که تاکید کرده بود می‌ماند، با ورود طالبان به کابل از این شهر گریخت. او نمی‌خواست بماند و بجنگد و خوشبختانه ارتش ملی افغانستان نیز با این مساله موافقت کرد چه بسا که او و دولت فاسدش را مستحق دفاع از نیروها نمی‌دانست و در کمتر از یک هفته طالبان کنترل ۱۰ مرکز ولایت از جمله پایگاه معنوی این گروه در قندهار را به دست گرفت.
انتهای پیام

source

توسط jahankhabari

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *