نماینده ویژه آمریکا مدعی شد که با خروج نظامیان خارجی از افغانستان، تعیین تکلیف آینده مبهم این کشور، به مردم آن واگذار می شود.
به گزارش خبرگزاری مهر به نقل از اسپوتنیک، زلمای خلیل زاد نماینده ویژه آمریکا در امور افغانستان، در تلاش برای توجیه عملیات خروج غیرمسئولانه از افغانستان که بامداد امروز سه شنبه تکمیل شد؛ گفت: با عزیمت نیروی نظامی آمریکا و بسیاری از شرکایی که ما را در این عملیات همراهی کردند؛ افغان ها با لحظه تصمیم گیری و فرصت مواجه هستند. اکنون آینده کشورشان در دست های خودشان است. آنها در نهایتِ اختیار و آزادی عمل مسیر آتی خود را انتخاب خواهند کرد و البته این فرصتی برای پایان دادن جنگ شان نیز هست.
خلیل زاد همچنین مدعی شد که اکنون طالبان با آزمون هدایت افغانستان به سمت آینده ای سعادتمند مواجه است و اینکه آیا افغانستان می تواند زیبایی و قدرت فرهنگ های متنوع، تاریخ و سنت های خود را به نمایش بگذارد.
آخرین هواپیمای نظامی آمریکا بامداد امروز در حالی خاک افغانستان را ترک کرد که ۲۰ سال پیش، نیروهای بیگانه با ادعای مبارزه با تروریسم و تضمین امنیت و ثبات منطقه به این کشور پا گذاشتند. اما اکنون، دولت واشنگتن با این ادعا که این جنگ خود افغان ها است، از قبول هرگونه مسئولیت در قبال این کشور زخم خورده از تجاوز و تعدی بیگانگان خودداری می کند.
همزمان، حضور داعش در افغانستان، امکان شکل گیری اپوزیسیون هایی در داخل کشور که حضور طالبان را بر نمی تابند و در نهایت یک دست نبودن طالبان، به احتمال وقوع جنگ داخلی در افغانستان دامن می زند.
کپی شد
All Content by Mehr News Agency is licensed under a Creative Commons Attribution 4.0 International License.

source

توسط jahankhabari

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *