وزیر خارجه روسیه امروز در سخنانی با تأکید بر پیگیری حل و فصل موضوع قره باغ اعلام کرد: ایروان متحد مسکو است.
به گزارش خبرگزاری مهر به نقل از «نیوز آرمنیا»، «سرگئی لاوروف» وزیر خارجه روسیه امروز چهارشنبه در سخنانی اعلام کرد که سران روسیه، ارمنستان و جمهوری آذربایجان شخصاً در حل مسئله قره باغ درگیر هستند.
وزیر خارجه روسیه در این باره گفت: این یک کار یک روزه نیست و سران ۳ کشور شخصاً درگیر آن هستند؛ همچنین ارتش ما که بخشی از نیروهای حافظ صلح روسیه در قره باغ به شمار می رود (هم درگیر این موضوع است).
«سرگئی لاوروف» افزود: ارمنستان متحد ماست. دیروز، وزیر امور خارجه ارمنستان در کنار ما بود و مذاکرات خوبی انجام دادیم. ما یک برنامه دوجانبه بسیار خوبی نیز داریم.
وزیر امور خارجه روسیه دیروز سه شنبه در نشست مطبوعاتی مشترک با «آرارات میرزویان» (Ararat Mirzoyan) همتای ارمنستانی خود گفت که مسکو از هر اقدامی برای حل و فصل اختلافات و یافتن درک متقابل میان ایروان و جمهوری آذربایجان استقبال می‌کند.
وی در این خصوص گفته بود: ما کاملاً متعهد به اسنادی هستیم که سران ما در قالب مذاکره سه جانبه (بیانیه ۱۰ نوامبر ۲۰۲۰، بین رؤسای جمهور آذربایجان، روسیه و نخست وزیر ارمنستان با هدف پایان دادن به جنگ دوم قره باغ) تأیید کردند. اکنون ما در مورد ازسرگیری روند صحبت نمی کنیم، بلکه در مورد اجرای آنچه قبلاً امضا شده است، حرف می زنیم. اول از همه اطمینان از امنیت و البته شروع به بازگرداندن اعتماد بین ارمنستان و جمهوری آذربایجان ضروری است. کارگروه گشایش ارتباطات نقش بزرگی در این زمینه ایفا خواهد کرد. این اقدامات بسیار مهمی خواهد بود که به این کشورها اجازه می دهد رویکرد سازنده تری نسبت به وضعیت کنونی داشته باشند.
به گزارش خبرگزاری مهر، روابط میان دو جمهوری پیشین اتحاد جماهیر شوروی سابق (ارمنستان و جمهوری آذربایجان) از سال ۱۹۹۱ و در پی ورود نظامیان ارمنستان به منطقه قره باغ رو به تیرگی گرایید.
این مناقشه به طور ناگهانی در سپتامبر سال گذشته به اوج خود رسید و پس از ۴۴ روز مناقشه خونین سرانجام در دهم نوامبر ۲۰۲۰ با امضای توافقی میان باکو- ایروان و با وساطت روسیه به پایان رسید.
کپی شد
All Content by Mehr News Agency is licensed under a Creative Commons Attribution 4.0 International License.

source

توسط jahankhabari

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *