وزیر خارجه روسیه اعلام کرد که مسکو در اندیشه برقراری صلح در افغانستان و اتخاذ تصمیماتی است که به حضور تروریست‌ها در این کشور جنگ زده خاتمه دهد.
به گزارش خبرگزاری مهر به نقل از اسپوتنیک، «سرگئی لاوروف» وزیر خارجه روسیه در پاسخ به پرسش خبرنگاران در مورد موضع روسیه نسبت به وضعیت کنونی افغانستان گفت: «(ما) به صلح، رفاه و امنیت مردم افغانستان، و تصمیماتی که احتمال استفاده بیشتر تروریست‌ها از خاک افغانستان را صفر می‌کند، پایبند هستیم. همچنان مخالفت خود را نسبت به فعالیت قاچاقچیان مواد مخدر و سایر نمایندگان جرایم سازمان یافته در این منطقه ابراز می‌کنیم».
این دیپلمات بلندپایه روسیه همچنین اظهار داشت که مسکو در اندیشه برقراری صلح در افغانستان و اتخاذ تصمیماتی است که به حضور تروریست‌ها در این کشور جنگ زده خاتمه دهد.
پیش از این، وزیر خارجه روسیه درباره اوضاع افغانستان گفته بود که قبل از حملات و تسلط «طالبان» بر کابل، به درازا کشیده شدن و کُندی روند مذاکرات صلح قابل مشاهده بود.
لاوروف در گفت و گویی با همتای ایتالیایی خود گفت: «همیشه، وقتی که مسائل پشت میز مذاکره حل نشوند، خطر ازسرگیری جنگ و اقدامات نظامی وجود دارد. همان چیزی که در افغانستان هم رخ داد. ما آماده حمایت از توافقات بین آمریکا و طالبان بودیم، توافقاتی که متأسفانه اجرا نشد، البته، نه فقط به دلیل مواضع این جنبش».
وی روز سه شنبه نیز در نشستی با نمایندگان انجمن‌های ملی و فرهنگی گفت: «ما در خصوص نزدیک‌ترین متحدان و همسایگان مان که با افغانستان و روسیه هم مرز هستند و بدون روادید به کشور ما تردد می‌کنند، بسیار نگرانیم و همچنین بسیار نگران مردم افغانستان هستیم».
وزیر خارجه روسیه همچنین تأکید کرد که مسکو از آخرین تحولات در افغانستان خشنود نیست و فلسفه اقدامات روسیه در صحنه بین‌المللی مبتنی بر احترام به سنت همه قومیت‌ها و فرهنگ آنها است.
وی با تأکید بر اینکه آمریکا باید از مأموریت ادعایی خود در افغانستان درس بگیرد، افزود که تلاش برای تحمیل نظام ارزشی به دیگران بسیار ویرانگر است و مسکو امیدوار است سیاستمدارانی که درباره تصمیم‌های آتی در کشورهای دیگر برنامه دارند، از وضعیت‌های قبلی، درس بگیرند.
کپی شد
All Content by Mehr News Agency is licensed under a Creative Commons Attribution 4.0 International License.

source

توسط jahankhabari

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *