وزیر خارجه فرانسه امروز (سه‌شنبه) با اعلام اینکه طالبان در حال گفتگو با ترکیه و قطر برای مدیریت و اداره امور فرودگاه کابل است، افزود: توافقی برای تضمین امنیت فرودگاه به زودی منعقد می‌شود و مردم می‌توانند با استفاده از هواپیماهای تجاری به خارج از افغانستان بروند.
به گزارش ایسنا، به نوشته روزنامه دیلی صباح، ژان ایو لودریان، وزیر خارجه فرانسه در گفتگویی با شبکه دو تلویزیون فرانسه گفت: قعطنامه شورای امنیت سازمان ملل درباره تضمین امنیت فرودگاه کابل باید اجرایی شود. گفتگوهایی با قطر و ترکیه مربوط به مدیریت این فرودگاه در دست انجام است. ما باید بخواهیم که دسترسی به این فرودگاه با امنیت صورت گیرد.
لودریان همچنین گفت، فرانسه باید به اعمال فشار بر طالبان ادامه دهد و تاکید کرد که کشورش با آنها گفتگویی ندارد.
خلوصی آکار، وزیر دفاع ترکیه و مولود چاووش‌اوغلو، وزیر امور خارجه این کشور روز یکشنبه درباره تحولات اخیر در افغانستان با همتایان قطری خود گفتگو داشتند.
مقام‌های ترکیه با خالد بن محمد بن عطیه، وزیر دفاع و محمد بن عبدالرحمان آل ثانی، وزیر امور خارجه قطر به صورت مجازی دیدار کردند.
با توجه به اینکه طالبان اکنون و پس از تکمیل خروج نیروهای آمریکایی، کنترل فرودگاه کابل را در اختیار دارد،‌ تمرکز اصلی از عملیات گسترده تخلیه غرب به برنامه‌های طالبان در فرودگاه کابل معطوف شده است.
پس از آنکه طالبان، کابل را ۱۵ اوت سال جاری میلادی تصرف کرد، ترکیه برای تامین امنیت فرودگاه کابل پیشنهاد داد اما طالبان بارها گفته که حضور هیچ نیروی نظامی خارجی را در افغانستان پس از ۳۱ اوت نمی‌پذیرد.
بلال کریمی، یکی از سخنگوهای طالبان روز دوشنبه در گفتگویی با خبرگزاری فرانسه گفت: نیروهای ما و نیروهای ویژه طالبان قابلیت و توانایی کنترل فرودگاه را دارند و ما نیازی به کمک هیچکس برای تامین امنیت و کنترل فرودگاه کابل نداریم.
ترکیه در افغانستان دو دهه نقش غیر ضربتی داشت و در فعالیت‌های رایزنی، بازسازی و نگهداری شرکت می‌کرد و برای شش سال هم فرودگاه کابل را مدیریت می‌کرده است.
قطر نیز نقش مهمی در تلاش‌های آمریکا برای خروح ده‌ها هزار تن از افغانستان داشت. حالا نیز از این کشور خواسته شده تا به شکل‌گیری آینده افغانستان کمک کند چون هم با طالبان و هم با واشنگتن روابط خوبی دارد.
قطر همچنین درباره تامین کمک‌های فنی غیرنظامی به طالبان در فرودگاه کابل گفتگو می‌کند و اعلام کرده که اولویتش احیای فعالیت‌های منظم فرودگاه و حفظ امنیت در تاسیسات آن است.
نقش قطر در عملیات تخلیه افغانستان هم بازتاب میزبانی آن در بزرگترین پایگاه نظامی آمریکا در خاورمیانه است و هم میزبانی از دفتر سیاسی طالبان در دوحه. قطر همچنین میزبان مذاکرات صلح طالبان و آمریکا نیز بوده است.
انتهای پیام
چرا نی گذارید این کشور ارامش ببیند ؟یعنی طالبان ۳۰۰سرباز ندارد که امنیت فرودگاه را تضمین کند می تواند پس گم شید و دست از سر افغانستان بردارید البته قطر با طالبان دوسته متحدان طالبان به شرح زیر است متحد اصلی پاکستان بعد ایران چین روسیه قطر و…..همه اینا با دلیل ثابت شده مثلا همه می دونن داعش نوچه امریکا هست

source

توسط jahankhabari

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *