منابع لبنانی از میانجیگری فوری مدیرکل امنیت ملی لبنان برای حل پرونده تشکیل دولت خبر دادند.
به گزارش ایسنا، روزنامه الصباح نوشت، روند تشکیل دولت لبنان به موانعی برخورده است که عباس ابراهیم، مدیرکل امنیت لبنان که لبنانی‌ها او را «مرد مأموریت‌های سخت» می‌نامند برای حل این مشکل وارد عمل شده است.
این روزنامه نوشت، او به میشل عون، رئیس جمهور لبنان و نجیب میقاتی، نخست وزیر مکلف لبنان سقف زمانی ۴۸ ساعته‌ای را برای میانجیگری‌اش جهت نهایی کردن تشکیل دولت توسط میقاتی یا انصراف از آن اعلام کرده است.
مأموریت میانجیگری عباس ابراهیم به دنبال تلاش فشرده حسین الخلیل، معاون سیاسی دبیرکل حزب‌الله لبنان طی دو هفته گذشته برای بررسی فضای تشکیل دولت و موانعی که بر سر آن وجود دارد، صورت گرفته است.
طبق نوشته الصباح، الخلیل دیدارهای زیادی را در این راستا برگزار و در گزارش مفصلی نتیجه آن را به سید حسن نصرالله، دبیرکل حزب الله لبنان ارائه کرد. به دنبال این تلاش‌ها طرح کمک گرفتن از عباس ابراهیم که کارنامه خوبی در باز کردن گره‌ها در بحران‌های لبنان دارد، مطرح شده است.
به نظر می‌رسد عباس ابراهیم دو شخصیت مستقل را برای سهمیه دو وزیر مسیحی مطرح کرده است و قرار است این دو وزیر خارج از سهمیه میشل عون تعیین شوند. میقاتی با اسامی که به نظر می‌رسد به جریان «آزاد ملی لبنان» نزدیک بوده‌اند مخالفت کرده بود. براساس پیش بینی‌ها جریان آزاد ملی لبنان و رئیس آن جبران باسیل به یک سوم باقیمانده کابینه دست خواهند یافت. این پیشنهاد می‌تواند گره بزرگی را در روند تشکیل دولت باز کند. هنوز مشخص نشده میشل عون و جریان آزاد ملی این را قبول کرده‌اند یا خیر.
انتهای پیام

source

توسط jahankhabari

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *