براساس نتایج نظرسنجی جدیدی، اکثر آمریکایی‌ها از خارج شدن نظامیان کشورشان از افغانستان و پایان طولانی‌ترین جنگ آمریکا حمایت می‌کنند.
به گزارش ایسنا، به نقل از پایگاه خبری هیل، یک بررسی مرکز تحقیقاتی پیو که پیش از خروج آخرین نظامیان آمریکایی از افغانستان در روز سه‌شنبه انجام شد، نشان می‌دهد که ۵۴ درصد بزرگسالان آمریکایی تصمیم خروج از افغانستان را درست می‌دانند، در صورتی که ۴۲ درصد آن را اقدام اشتباه ارزیابی کردند.
این نظرسنجی همچنین نشان داد، ۶۹ درصد از مردم آمریکا احساس می‌کنند که ایالات متحده عمدتا در دستیابی به اهدافش در افغانستان ناکام ماند و تنها ۲۶ درصد گفتند دولت جو بایدن عملکرد فوق‌العاده یا خوبی در مدیریت این بحران داشته است.
بایدن روز سه‌شنبه در سخنانی از منتقدان تصمیم خود برای خروج از کشور جنگ‌زده افغانستان انتقاد کرد و گفت، زمان پایان دادن به طولانی‌ترین جنگ آمریکا فرا رسیده بود.
در این نظرسنجی، اکثر دموکرات‌ها (۷۰ درصد) گفتند که از تصمیم خروج آمریکا از افغانستان حمایت می‌کنند، در حالی که اکثر جمهوری‌خواهان (۶۴ درصد) آن را تصمیمی اشتباه دانستند.
نظرسنجی مرکز تحقیقات پیو از ۲۳ تا ۲۹ اوت در میان ۱۰ هزار و ۳۴۸ آمریکایی بزرگسال انجام شد و حاشیه خطای آن مثبت و منفی ۱.۶ درصد گزارش شد.
نظرسنجی پولیتیکو – مورنینگ کانسالت نیز نشان داد که از هر ۱۰ آمریکایی شش تن معتقدند که آمریکا به طور جدی وارد مسیر اشتباه شده است.
این نظرسنجی که از روز شنبه تا دوشنبه برگزار شد، نشان داد که ۶۱ درصد از شرکت‌کنندگان در این نظرسنجی معتقدند که آمریکا در مسیر اشتباه و نادرستی قرار دارد در حالی که تنها ۳۹ درصد معتقدند که این کشور در مسیر درست پیش می‌رود.
این نظرسنجی جدید همچنین نشان داد که میزان حمایت از جو بایدن، رئیس جمهور آمریکا به پایین‌ترین حد خود یعنی ۴۷ درصد رسیده است و ۴۹ درصد تاکید دارند که به طور کلی از عملکرد بایدن ناراضی هستند.
در رابطه با سیاست بایدن در مورد افغانستان، ۶۱ درصد از شرکت‌کنندگان در این نظرسنجی تاکید کردند که از عملکرد بایدن “تا حدی ناراضی” یا “قویا ناراضی” هستند و تنها ۳۰ درصد اعلام کردند که قویا یا تاحدی نحوه برخورد رئیس جمهور با این اوضاع را تایید می‌کنند.
این نظرسنجی که شامل پاسخ‌هایی در آستانه اطلاعیه روز دوشنبه بایدن در خصوص تکمیل خروج نیروهای آمریکایی از افغانستان بود، نشان داد که ۷۲ درصد معتقدند که این خروج نظامی به خوبی پیش نرفت و تنها ۲۲ درصد اعلام کردند که این خروج “خیلی” یا “تا حدی” خوب پیش رفته است.
به رغم انتقاد از عملکرد کلی بایدن، شرکت‌کنندگان در این نظرسنجی نسبت به تصمیم رئیس جمهور برای خروج تمامی نیروهای آمریکایی از افغانستان تا پیش از بیشتمین سالروز حملات تروریستی ۱۱ سپتامبر سال ۲۰۰۱ میلادی نظر مثبتی داشتند.
براساس این نظرسنجی، ۵۰ درصد از رای‌دهندگان آمریکایی قویا یا تا حدی از تصمیم بایدن حمایت کردند و ۴۱ درصد مخالفت خود را با این اقدام نشان دادند.
بایدن با افزایش انتقادات دو حزبی نسبت به تصمیمش برای خروج از افغانستان به ویژه با خاطر جا ماندن ۱۰۰ تا ۲۰۰ تبعه آمریکایی در افغانستان به دنبال هفته‌ها عملیات نظامی آمریکا برای تخلیه هزاران شهروند آمریکایی و متحدان افغان مواجه است.
با این حال، بایدن همچنان از این تصمیمش دفاع کرده و تاکید دارد که این تصمیم برای خروج نیروهای آمریکایی از افغانستان پیشنهاد واحد تیم امنیت ملی‌اش و فرماندهان ارتش بود که تا پایان اوت از افغانستان خارج شوند.
در این نظرسنجی پولیتیکو-مورنینگ کانسالت حدود دو هزار تن شرکت داشتند و درصد خطای آن دو درصد برآورد شده است.
انتهای پیام

source

توسط jahankhabari

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *