سفیر چین در آمریکا از رهبران و متفکران واشنگتن به خاطر اشاره به رقابت آمریکا با چین به عنوان یک "جنگ سرد" جدید انتقاد کرد و این اقدام را یک "سوء برداشت" دانست.
به گزارش ایسنا، به نقل از خبرگزاری اسپوتنیک، کین گانگ، سفیر چین در آمریکا در رویدادی به میزبانی کمیته ملی روابط آمریکا-چین گفت: سیاست افراطی دولت پیشین آمریکا نسبت به چین باعث لطمه جدی به روابطمان شده و این اوضاع نه تنها تغییری نکرده بلکه ادامه پیدا کرده است.
کاخ سفید و پنتاگون تحت رهبری دونالد ترامپ، رئیس جمهور سابق آمریکا یک تغییر استراتژیک گسترده از جنگ علیه ترور به سمت “رقابت قدرت‌های بزرگ” با روسیه و به ویژه چین را آغاز کرد که بر اساس آن چین بزرگ‌ترین تهدید برای برتری آمریکا در جهان تلقی شده است. جو بایدن، رئیس جمهور آمریکا که در ماه ژانویه زمام امور کشور را در دست گرفت، با افزایش تحریم‌ها علیه شرکت‌ها و مقامات چینی و همچنین با تلاش برای متحد کردن کشورهای منطقه‌ای علیه چین به این رویکرد ادامه داده است.
بایدن در یکی از سخنرانی‌هایش در ماه آوریل در مقابل کنگره گفته بود که آمریکا  برای در دست گرفتن قرن بیست و یکم با چین و دیگر کشورها رقایت می‌کند. وی همچنین مدعی شد که خواستار رقابت و نه درگیری با چین است اما این روابط را به عنوان روابطی بین “خودکامگی” و دموکراسی توصیف کرد.  
کین گانگ در این رویداد که هنری کیسینجر، وزیر امور خارجه سابق آمریکا نیز در آن حضور داشت، گفت: چین جماهیر شوروی نیست.
کیسینجر فردی بود که زمینه را برای عادی‌ساز روابط میان آمریکا و چین فراهم کرده بود.
سفیر چین در آمریکا تصریح کرد: فروپاشی جماهیر شوروی به دست خودشان و به خاطر اقداماتشان صورت گرفت. فساد و رقابت نظامی ناپایدار جماهیر شوروی را محکوم به شکست و فروپاشی کرد.
وی افزود: چین از تاریخ درس گرفته و راه متفاوتی را پیش گرفته است. چین به رغم فروپاشی ائتلاف چین-جماهیر شوروی در دهه ۱۹۶۰ میلادی به موفقیت‌های بسیاری دست پیدا کرده و بر کمبودهای مواد غذایی و قحطی غلبه کرده و به دومین اقتصاد بزرگ جهان تبدیل شده است.
کین گانگ گفت: ما از همه این تلاطم‌ها عبور کرده‌ایم. امروز هنگامی که آمریکا استفاده از قدرت دولتی برای به زانو درآوردن هوآوی را انتخاب می‌کند، تنها باعث می‌شود که نه تنها کمپانی بزرک هوآوی سقوط نکند بلکه کمپانی‌های بیشتری مشابه هوآوی به وجود آیند.
وی افزود: بر خلاف خصومت دائمی میان آمریکا و جماهیر شوروی، چین خواستار تقویت ارتباطات با آمریکا میان وزارتخانه‌های امورخارجه، اقتصاد، دارایی، پلیس و ارتش و بازسازی مکانیسم گفت‌وگو است. تنها با درک تمایلات سیاسی یکدیگر می توانیم اختلافات را به شیوه‌ای سازنده مدیریت و رفع کنیم.
انتهای پیام

source

توسط jahankhabari

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *