براساس بیانیه مشترکی، ایالات متحده تعهد خودش را به حاکمیت و تمامیت ارضی اوکراین دوباره ابراز داشته و به تلاش‌های اوکراین برای پاسخگو کردن روسیه بابت تهاجم ادعایی آن بیشتر کمک خواهد کرد.
به گزارش ایسنا، به نقل از خبرگزاری رویترز، این بیانیه به دنبال نشست جو بایدن، رئیس‌جمهوری آمریکا و ولودیمیر زلنسکی، همتای اوکراینی او که هم‌اکنون در سفر کاری در واشنگتن به سر می‌برد، منتشر شد.
در این بیانیه آمده است: در قرن بیست و یکم، کشورها نمی‌توانند با زور به ترسیم دوباره مرزها بپردازند. روسیه این قانون بنیادین را در اوکراین نقض کرد… ایالات متحده در کنار اوکراین ایستاده است و به کار برای پاسخگو کردن اوکراین بابت این تهاجم ادامه می‌دهد. حمایت آمریکا از حاکمیت و تمامیت ارضی اوکراین پایدار است.
در جریان این نشست، طرفین همچنین روی تعمیق همکاری دفاعی و نهایی‌ کردن چارچوب دفاع استراتژیک که هدفش تقویت همکاری دفاعی و امنیتی استراتژیک دوجانبه و پیشبرد اولویت‌های مشترک شامل اجرای اصلاحات دفاعی، تعمیق همکاری در حوزه‌هایی نظیر امنیت دریای سیاه، دفاع سایبری، اشتراک اطلاعاتی و مقابله با تهاجم روسیه است، توافق کردند.
ایالات متحده از کی‌یف در انتقاد از درگیری‌ها در شرق اوکراین علیه روسیه جانبداری کرده است. روابط با این همسایه خود و غرب از سال ۲۰۱۴ به دنبال عزل ویکتور یانوکوویچ تیره شد. آن زمان، کی‌یف که این تغییر قدرت را کودتا به شمار می‌آورد، یک عملیات نظامی در منطقه دونباس روس‌زبان به کار انداخت و شبه جزیره کریمه هم در رفراندومی برای پیوستن دوباره به روسیه رای مثبت داد.
روسیه بارها هرگونه مداخله در این درگیری داخلی را تکذیب کرده و این اتهامات را غیر قابل پذیرش خوانده است.
انتهای پیام  

source

توسط jahankhabari

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *