وزیر خارجه آلمان گفت کشورش آماده از سرگیری حضور دیپلماتیکش در شهر کابل در صورتی که طالبان یک سری شرایط را برآورده سازد است این در حالی است که همتای فرانسوی او اظهار کرد هنوز سیگنال مثبتی در خصوص این که این گروه تغییر کرده دیده نشده است.
به گزارش ایسنا، به نقل از خبرگزاری رویترز، هایکو ماس، وزیر خارجه آلمان به خبرنگاران در اسلوونی، جایی که او در آن با همتایانش از اتحادیه اروپا با هدف بحث در خصوص افغانستان دیدار کرد گفت: ما می‌خواهیم شاهد یک دولت فراگیر در کابل، احترام به حقوق اساسی انسانها و زنان باشیم و افغانستان نباید باز تبدیل به زمینه پرورش تروریسم بین المللی تبدیل شود.
او اظهار کرد: اگر این الزامات برآورده شوند و وضعیت امنیتی نیز اجازه دهد، ما آماده از سرگیری حضور دیپلماتیک در کابل هستیم.
اکثر کشورهای غربی و اتحادیه اروپا بر خلاف روسیه و چین سفارتخانه‌هایشان در کابل را تعطیل کرده و به این ترتیب فرصت‌هایشان برای اعمال نفوذ مستقیم بر هرگونه دولت جدید در افغانستان را کم کرده‌اند.
ژان ایو لودریان، وزیر خارجه فرانسه به روزنامه فیگارو گفت که پاریس طالبان را بر این مبنا که به مردم اجازه ترک کشور را بدهد، دسترسی به کمک‌های انسان‌دوستانه را فراهم کند، کاملا راهش را از همه سازمان‌های تروریستی جدا کرده و به حقوق انسانی به ویژه زنان احترام بگذارد قضاوت می‌کند. فعلا ما نشانه‌ای در خصوص اینکه آنها دارند این مسیر را در پیش میگیرند نمی‌بینیم.
ماس گفت: چه ما دوست داشته باشیم چه نه در افغانستان واقعیتی جدید وجود دارد.
او بیان کرد: اگر اتحادیه اروپا قرار باشد نقشی ایفا کند و باید نیز این کار را کند، ما باید سریع عمل کردیم و به سرعت یک موضع مشترک در قبال افغانستان بیابیم.
انتهای پیام

source

توسط jahankhabari

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *