سخنگوی وزارت خارجه چین روز پنجشنبه در یک کنفرانس خبری در پکن اعلام کرد : امیدواریم آمریکا از اشتباهات خود در افغانستان درس گرفته و بار دیگر این اشتباهات را تکرار نکند.
به گزارش خبرگزاری مهر به نقل از رادیو بین المللی چین، وانگ ون بین سخنگوی وزارت خارجه چین روز پنجشنبه در یک کنفرانس خبری در پکن اعلام کرد: هیچ نوع دموکراسی ثابتی در جهان وجود ندارد.
وی افزود: همه کشورها حق دارند به طور مستقل مسیرهای توسعه را متناسب با شرایط ملی و امکانات واقعی خود کشف کنند. وضعیت در افغانستان نشان می دهد که هرگونه جابجا سازی و تحمیل مدل دموکراتیک از بیرون تنها هرج و مرج و سردرگمی همراه خواهد داشت و در نهایت با شکست به پایان می رسد.
سخنگوی وزارت خارجه چین افزود: هیچ رهبر دموکراتیکی در جهان وجود ندارد و هیچ کشوری واجد شرایط نیست که مربی دموکراتیک باشد.
وی ادامه داد: طرفداری از به اصطلاح اتحاد دموکراتیک و جوسازی برای اصطلاحاً دموکراسی در برابر اقتدارگرایی در اصل همان حزب تحت پرچم دموکراسی و استفاده از ایدئولوژی و ارزش ها به عنوان ابزاری برای سرکوب سایر کشورها است. این یک دموکراسی دروغین و هژمونی واقعی است.
سخنگوی وزارت امور خارجه چین با اشاره به اظهارات اخیر «ولادیمیر پوتین» مبنی بر اینکه عملیات آمریکا در افغانستان شکست خورده است، گفت: امیدواریم آمریکا از اشتباهات خود در افغانستان درس گرفته و بار دیگر این اشتباهات را تکرار نکند.
ولادیمیر پوتین رییس جمهوری روسیه به تازگی با اشاره به وضعیت افغانستان گفته بود: ارتش ایالات متحده که به مدت ۲۰ سال در افغانستان مستقر شد اساساً هنجارها و استانداردهای به اصطلاح آمریکایی را در مقیاس وسیع وارد افغانستان کرد. از جمله تغییر ساختار سیاسی محلی، اما همین موضوع هم به خود آمریکا خسارات بسیار وارد کرد و نیز یک تراژدی برای مردم افغانستان ساخت.
کپی شد
All Content by Mehr News Agency is licensed under a Creative Commons Attribution 4.0 International License.

source

توسط jahankhabari

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *