وزارت دفاع ایالات متحده بار دیگر پکن را به نقض و زیرپا گذاردن حقوق دریانوردی متهم کرد.
به گزارش خبرگزاری مهر به نقل از اسپوتنیک، در پی تشدید قوانین و تدابیر قانونی چین در زمینه ورود کشتی‌های خارجی به دریای جنوبی چین، وزارت دفاع ایالات متحده (پنتاگون) مقامات پکن را به نقض و زیرپا گذاردن حقوق بین الملل دریانوردی متهم کرد.
«جان ساپل» سخنگوی پنتاگون روز پنج شنبه در بیانیه‌ای اعلام کرد که ایالات متحده همچنان بر این موضع قاطع پافشاری می‌کند که حقوق و قوانین کشورهای ساحلی نباید ناقضِ حقوق دریانوردی و پرواز بر فراز آن منطقه باشد؛ حقوقی که تمام کشورهای جهان طبق حقوق بین‌الملل از آن برخوردارند.
ساپل در ادامه مدعی شد که «ادعاهای دریایی غیرقانونی و فراگیر، از جمله در دریای جنوبی چین آزادی دریاها از جمله آزادی دریانوردی و پرواز بر فراز دریا، آزادی تجارت و بازرگانی قانونی و بدون مانع، و حقوق و منافع دریای جنوبی چین و سایر کشورهای ساحلی را به طور جدی تهدید می کند».
این در حالی است که چند روز پیش مقامات پکن اعلام کردند تمام کشتی‌های خارجی که وارد «آب‌های سرزمینی» چین می‌شوند، موظفند تا اطلاعات کشتی و محموله خود را به مقامات دریایی چین گزارش دهند.
زیردریایی‌ها، کشتی‌هایی دارای سوخت هسته‌ای و کشتی‌هایی که حامل محموله‌های بالقوه خطرناک (نفت، گاز مایع و مواد شیمیایی سمی) هستند، تحت لوای این قانون جدید قرار می‌گیرند.
این در حالی است که در پی انتشار این بیانیه از سوی پکن، «کامالا هریس» معاون رئیس جمهور آمریکا در سفر هفته گذشته خود به ویتنام اعلام کرد که کشورهای منطقه (آسیای جنوب شرقی) باید برای ایستادگی در برابر ادعاهای ارضی چین اقدامات بیشتری صورت دهند.
کپی شد
All Content by Mehr News Agency is licensed under a Creative Commons Attribution 4.0 International License.

source

توسط jahankhabari

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *