عراق و عربستان توافقنامه همکاری جدیدی در زمینه حمل و نقل دریایی با هدف افزایش عبور و مرور کشتی های تجاری و حمایت از مبادله تجاری و تسهیل اقدامات ورود به بنادر امضا کردند.
به گزارش خبرگزاری مهر به نقل از الخلیج آنلاین، عربستان توافقنامه همکاری جدیدی با عراق در زمینه حمل و نقل دریایی با هدف افزایش عبور و مرور کشتی های تجاری، حمایت از مبادله تجاری و تسهیل اقدامات ورود به بنادر امضا کرد.
این توافقنامه طی نشست کمیته حمل و نقل، گذرگاه های مرزی و بنادر شورای هماهنگی عربستان و عراق در ریاض به ریاست «صالح بن ناصر الجاسر»، وزیر حمل و نقل و خدمات لجستیک عربستان و «ناصر الشبلی»، وزیر حمل و نقل عراق امضا شد.
دو طرف بر سر افزایش حجم مبادلات تجاری از طریق گذرگاه مرزی «جدیده عرعر» از طریق تسهیل اقدامات و تسریع مبادله تجاری در این گذرگاه به گونه ای که عبور و مرور بیش از ۴ ساعت طول نکشد و به شرط ارائه گزارش دوره ای برای اندازه گیری و بهبود آن توافق کردند.
دو طرف همچنین بر سر بازسازی و آماده سازی مجدد گذرگاه مرزی جدیده عرعر بین عربستان و عراق از طریق اجرای پروژه توسعه جاده رابط بین گذرگاه و مرزهای عربستان توافق کردند.
بنابر تصمیم دو طرف، نخستین نشست کمیته فنی حمل و نقل دریایی بین دو کشور در سه ماهه آخر ۲۰۲۱ برای بررسی سازوکار اجرای توافقنامه همکاری در زمینه حمل و نقل دریایی و بررسی مهم ترین مسائل مرتبط با تقویت نقش بنادر، فعالسازی خط دریایی بین بندر ملک عبدالعزیز در دمام و بندر ام قصر عراق برگزار خواهد شد.
عراق و عربستان در نشست امروز خود درباره تبادل تجربه در زمینه های بنادر و مدیریت آنها و تحقق ارتباط الکترونیکی بین بنادر عراق و عربستان برای تبادل اطلاعات درباره کشتی ها و کالاها بحث کردند.
درخصوص حمل و نقل هوایی نیز دو طرف بر سر فعالسازی توافقنامه حمل و نقل هوایی برای اجرایی کردن آن و بررسی تداوم همکاری فنی بین دو کشور به طور مشخص در زمینه های حمل و نقل هوایی و ایمنی هوایی و امنیت هوانوردی و فرودگاه ها توافق کردند.
کپی شد
All Content by Mehr News Agency is licensed under a Creative Commons Attribution 4.0 International License.

source

توسط jahankhabari