مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا، یک بار دیگر بحران افغانستان را دستاویزی برای تقویت استقلال نظامی اروپا از آمریکا قرار داد.
به گزارش خبرگزاری مهر به نقل از اسپوتنیک، جوزف بورل مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا در نشست غیر رسمی وزرای دفاع این اتحادیه که امروز پنجشنبه در اسلوونی برگزار شد؛ بار دیگر از لزوم استقلال نظامی قاره سبز سخن گفت.
وی در این باره مدعی شد: گاهی اوقات، آنچه رخ می دهد تجسمی از تاریخ است و به ایجاد دستاوردی بزرگ منجر می شود و من گمان می کنم آنچه در افغانستان رخ می دهد؛ مصداق همین موضوع است.
به گفته بورل، بحران افغانستان بار دیگر لزوم نیروی دفاعی اروپا و ایجاد نیروی واکنش سریع را یادآوری کرد.
ژنرال «کلادیو گرازیانو» رئیس کمیته نظامی اتحادیه اروپا هم در این نشست مدعی شد: وضعیت افغانستان، خاورمیانه و منطقه ساحل (در قاره آفریقا) نشان می‌دهد که اکنون زمان اقدام است. با ایجاد یک نیروی واکنش سریع اروپایی، قادر به نشان دادن اراده اتحادیه برای عمل به عنوان یک شریک استراتژیک جهانی هستیم.
این در حالی است که بورل دیروز هم در یادداشتی که در «نیویورک تایمز» منتشر شد؛ بحران افغانستان را به عنوان زنگ هشداری برای اروپا تعبیر کرد.
وی در این باره مدعی شده بود: این باید زنگ بیدارباشی برای همه آنهایی باشد که برای روابط فراآتلانتیکی اهمیت قائل هستند. آمریکا نمی خواهد بار همه چیز را به تنهایی به دوش بکشد. اروپا در راستای تبدیل شدن به متحدی کارآمدتر، باید بیش از پیش بر روی استقلال در تأمین امنیت خود تمرکز کند. برای رسیدن به چنین هدفی باید پیش از هر چیز یک فرهنگ راهبردی مشترک تعریف کنیم تا به درک مشترکی از تهدیدها برسیم. اروپایی ها باید چه در قالب ناتو، سازمان ملل یا اتحادیه اروپا، همکاری بیشتری در عرصه دفاعی داشته باشند.
کپی شد
All Content by Mehr News Agency is licensed under a Creative Commons Attribution 4.0 International License.

source

توسط jahankhabari