شبکه تلویزیونی بلومبرگ به نقل از ۲ مقام آگاه اعلام کرد که مدیرکل آژانس بین‌المللی انرژی اتمی به دنبال ملاقات با رئیس جدید سازمان انرژی اتمی ایران پیش از برگزاری نشست وین است.
به گزارش خبرگزاری مهر، شبکه تلویزیونی «بلومبرگ» امروز جمعه به نقل از ۲ مقام آگاه در گزارشی ادعا کرد که «رافائل گروسی» مدیرکل آژانس بین‌المللی انرژی اتمی به دنبال ملاقات با «محمد اسلامی» رئیس جدید سازمان انرژی اتمی ایران پیش از کنفرانس وین است.
به ادعای بلومبرگ، این دو مقام گفتند که مدیرکل آژانس بین‌المللی انرژی اتمی می‌خواهد تمایل تهران برای بازگرداندن دسترسی گسترده به ناظران آژانس- که در اعتراض به تحریم‌های آمریکا متوقف شده است – و همکاری ایران با بازرسان بین‌المللی را مورد سنجش قرار دهد.
در بخشی از گزارش این رسانه آمریکایی آمده است حمایتی که ایران از چین و روسیه دریافت می‌کند، تاثیری منفی بر تلاش‌های واشنگتن و بروکسل در ترغیب ایران برای بازگشت به گفتگوهای احیای برجام در ماه میلادی جاری داشته است.
گزارش بلومبرگ در این باره می‌افزاید: پس از ۳ سال از گذشت سیاست «فشار حداکثری» دولت ترامپ، ایران اورانیوم را نزدیک به سطح تسلیحات غنی کرده است در حالی که اقتصاد آن با کمک پکن و مسکو نشانه‌هایی از ثبات را نشان می‌دهد.
به گزارش خبرگزاری مهر، در حال حاضر مذاکرات درباره احیای برجام متوقف شده است.
ایالات متحده ۳ سال پیش به طور یکجانبه از برجام خارج شد و با اعمال تحریم‌های ظالمانه فشار حداکثری علیه ایران وارد کرد، هرچند به اذعان مقامات آمریکایی سیاست فشار حداکثری علیه ایران با شکست روبرو شده است.
از سوی دیگر ایران و آژانس بین‌المللی انرژی هسته‌ای اسفندماه پارسال به توافقی دست یافتند که بر پایه آن تهران در چارچوب قانون «اقدام راهبردی برای لغو تحریم‌ها و صیانت از حقوق ملت ایران» تعهدات داوطلبانه برجام از جمله اجرای پروتکل الحاقی را متوقف کرده و دوربین‌های نظارتی برخی از مراکز هسته‌ای را تا سه ماه از دسترس بازرسان آژانس دور نگه می‌دارد. مقرر شد که اگر تحریم‌های آمریکا ظرف سه ماه به طور کامل لغو شد، ایران این اطلاعات را در اختیار آژانس می‌گذارد، در غیر این صورت اطلاعات برای همیشه پاک خواهد شد.
این مهلت سه ماهه یک بار نیز به مدت یک ماه دیگر تمدید شد و ایران قبول کرد تا از پاک‌کردن فیلم‌ها خودداری کند، اما از سوم تیرماه با بدعهدی طرف‌های غربی و آمریکا برای احیای برجام، ایران نیز دیگر این مهلت را تمدید نکرده است.
آژانس هم در آخرین گزارش خود این مساله را تائید کرده و گفته است که از ۲۳ فوریه ۲۰۲۱ به داده‌های جمع‌آوری شده توسط تجهیزات نظارتی خود در ایران دسترسی نداشته است.
کپی شد
All Content by Mehr News Agency is licensed under a Creative Commons Attribution 4.0 International License.

source

توسط jahankhabari

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *