رئیس کمیته روابط خارجی دومای روسیه می گوید ناتو به تعهداتش در قبال روسیه عمل نمی کند و طرف مقابل هم لزومی نمی بیند درباره رزمایش هایی که در خاک خود برگزار می کند؛ مشورت کند.
به گزارش خبرگزاری مهر به نقل از ایتارتاس، «لئونید اسلاتسکی» رئیس کمیته روابط خارجی مجلس دومای روسیه، در پاسخ به ادعای ناتو مبنی بر اینکه دولت مسکو باید در مورد رزمایش های نظامی خود در مرز مشترک این کشور با اعضای ناتو شفافیت بیشتری نشان دهد؛ گفت: همکاری مثل یک جاده دو طرفه است. پیمان آتلانتیک شمالی به طور یک جانبه، سطح رابطه خود با روسیه را تنزل داد. این انتخاب آنها است.
وی افزود: روسیه هم اجباری نمی بیند به هرکس که این لحن (دستوری) را داشته باشد؛ گزارش بدهد به ویژه که سامانه های ضدموشک آمریکا هم در لهستان مستقر شده اند و نیروهای آمریکایی نیز به طور دوره ای به کشورهایی اعزام شده اند که پیرامون مرزهای روسیه قرار دارند. با این حساب، جایی برای صحبت از دغدغه های اوکراین (در باب رزمایش های روسیه) باقی نمی ماند.
این در حالی است که ینس استولتنبرگ دبیرکل ناتو مدعی شده که مانورهای نظامی «زاپاد» که در پی آرایش نظامی روسیه در مرزهای اوکراین برگزار می‌شود، خطر بروز یک برخورد یا خطای محاسباتی را که می‌تواند به بحران بینجامد، تشدید می‌کند.
بنابر ارزیابی نشریه «ناتو ریویو»، روسیه در مانور زاپاد ۲۰۱۷ بین ۶۰ تا ۷۰ هزار نیروی نظامی را به کار گرفت، اما در گزارش خود رقم ۱۲ هزار و ۷۰۰ نیرو را اعلام کرد.
در مقابل، روسیه که نیروهایش به نیروهای بلاروس خواهند پیوست، می‌گوید که برگزاری این رزمایش در داخل خاک خود جزء حقوق این کشور است و اینکه مسکو نسبت به اعلام شمار نیروهای شرکت کننده در این رزمایش‌ها شفاف عمل کرده است.
مرحله اصلی رزمایش زاپاد ۲۰۲۱ قرار است روز دهم سپتامبر (۱۹ شهریور) آغاز شود.
کپی شد
All Content by Mehr News Agency is licensed under a Creative Commons Attribution 4.0 International License.

source

توسط jahankhabari

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *