سخنگوی وزارت خارجه روسیه گفت، اوضاع افغانستان نشان دهنده این است که نه آمریکا و نه ناتو توانایی هماهنگی در اقداماتشان را ندارند.
به گزارش ایسنا، به نقل از خبرگزاری تاس، ماریا زاخارووا، سخنگوی وزارت خارجه روسیه در کانال تلگرامی خود نوشت: اوضاع پیش آمده در افغانستان نشان می‌دهد که نه ناتو به صورت کلی و نه آمریکا به صورت ویژه توانایی هماهنگی موثر در اقداماتشان را ندارند.
وی ادامه داد: درضمن، آمریکا اثبات کرده که به عنوان یک نیروی هدایت کننده کاملا ناتوان است. ویدئوهای مربوط به نابودی عمدی “ماشین شکست ناپذیر”، که در سراسر جهان نشان داده شده، متقاعد کننده تر از هرگونه محاسبات نظامی نشان می‌دهد که ناتو به عنوان یک بلوک سیاسی-نظامی یک شکست مطلق است که مدعی نقش اصلی در تضمین نظم جهانی است.
سخنگوی وزارت خارجه روسیه همچنین به این نکته اشاره کرد که علی رغم شکست ناتو در افغانستان، این ائتلاف نظامی قصد دارد مانورهای زیادی را به ویژه در کشورهای بالتیک و اروپای شرقی انجام داده و حضور خود را در قطب شمال تقویت کند و ادامه داد: با توجه به قضاوت بر اساس فاجعه در افغانستان، ناتو بیشتر به انجام مانورهای کوهستانی و استپی نیاز دارد. اما به نظر می‌رسد که آنها بیش از حد درگیر رویارویی مجازی با روسیه شده‌اند.
زاخارووا همچنین گفت: زوال ائتلاف نظامی ناتو مشخص و واضح است. وسایل نقلیه‌ای از عراق به کشورهای بالتیک آورده شد و این وسایل به مردم عادی اهدا شدند. در افغانستان، آنها چنان خسته شده بودند که ترجیح دادند ماشین‌ها و هلیکوپترهای خود را به کسانی که از آنها علیه‌اشان استفاده می‌کردند، بسپارند.
۱۵ اوت سال جاری میلادی و پیش از پایان مهلت قانونی اعلام شده ۳۱ اوت از سوی دولت آمریکا برای خروج نیروهای این کشور از افغانستان، طالبان کابل را تصرف کرد.
انتهای پیام

source

توسط jahankhabari

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *