چین اعلام کرد که این کشور آماده اجرا و ادامه طرح های مرتبط با پروژه «یک کمربند- یک راه» در افغانستان است.
به گزارش خبرگزاری مهر به نقل از رویترز، دولت چین با اشاره به تحولات افغانستان، به صورت رسمی اعلام کرد که این کشور آماده اجرا و ادامه طرح‌های مرتبط با پروژه «یک کمربند- یک راه» در افغانستان است.
چین در عین حال تاکید کرده که اجرای پروژه‌ها در افغانستان نیازمند عادی شدن اوضاع در این کشور است و پکن اجرای طرح‌های فنی را پس از بازگشت ثبات به افغانستان و توقف ناآرامی‌ها پیگیری می‌کند.
به گفته سخنگوی وزارت خارجه چین، طالبان افغانستان آماده حمایت از ابتکار یک کمربند- یک جاده و مشارکت فعال در اجرای آن است و امیدواریم که اوضاع در افغانستان با ثبات شده تا این موضوع سبب شود تا کابل وارد مرحله آتی برای همکاری بین‌المللی شود.
سخنگوی وزارت خارجه چین که در نشست خبری خود با خبرنگاران حضور داشت، همچنین تاکید کرد که توقف ناآرامی‌ها در افغانستان باعث رشد سرمایه‌گذاری‌های خارجی خواهد شد و همکاری در چارچوب ابتکار یک کمربند- یک جاده به نفع هر دو کشور است.
دوشنبه شب هفته گذشته در پی خروج آخرین نظامیان آمریکایی از فرودگاه بین المللی کابل، گروه طالبان اعلام پیروزی کرد و نفرات آن روز سه‌شنبه وارد فرودگاه شدند.
ژنرال کِنِت مکنزی، فرمانده ستاد مرکزی نیروهای نظامی آمریکا، سپس در کنفرانس خبری وزارت دفاع این کشور تأیید کرد که آمریکا خروج از افغانستان را کامل کرده و آخرین پرواز آمریکا نیمه شب کابل فرودگاه بین‌المللی کابل را ترک کرده است.
با این حال هنوز طالبان تشکیل دولت را که پیشتر هدف خود اعلام کرده بود، تکمیل نکرده و جنگ در افغانستان نیز در ولایت پنجشیر همچنان در برابر نیروهای مقاومت ملی ادامه دارد.
کپی شد
All Content by Mehr News Agency is licensed under a Creative Commons Attribution 4.0 International License.

source

توسط jahankhabari