بنابر گزارش‌ها عملیات گسترده علیه طالبان در پنجشیر دوباره آغاز شد. دروازه پنجشیر به نام راه تنگ در قالب یک تاکتیک شاهد انفجار بود و راه وسایل نقلیه و خودروهای زرهی طالبان مسدود شده است.
به گزارش ایسنا، سخنگوی جبهه مقاومت از کشته شدن نزدیک به ۶۰۰ جنگجوی گروه طالبان در ولایت پنجشیر خبر داد.
فهیم دشتی سخنگوی جبهه مقاومت در توییترش درباره درگیری‌های پنجشیر نوشت: حدود ۶۰۰ طالب از بامداد امروز در نقاط مختلف پنجشیر کشته شدند.
او در ادامه افزوده است، بیش از هزار طالب جنگجو اسیر ویا تسلیم شده‌اند. دشت ریوت قیچی شده و تمامی تجهیزات طالبان به دست نیروهای مقاومت افتاده است.
او درپایان نوشت، در گیری پراکنده ادامه دارد.
فهیم دشتی پیش از این گفته بود: به دلیل انفجار کوه از پشت افراد طالبان در منطقه دشت ریوت تحت محاصره قرار گرفته و تمام وسایط و تجهیزات‌شان به جا مانده است.
به نقل از حساب کاربری Panjshir_Province در توییتر، نیروهای مقاومت پنجشیر کوهی در منطقه دورازه پنجشیر را بعد از ورود صدها عنصر طالبان به دره پنجشیر منفجر کردند که منجر به محاصره آنها در آنجا شد.
به گفته یک منبع عملیات از طرف پایین “از طرف دهانه پنجشیر” شروع شده است، شمار زیادی از جنگجویان طالبان به کوه فرار کردند، راه عقب نشینی نیز برای آنها بسته شده است”.
همچنان گزارش شده است که لشگر بزرگی از طالبان از راه ورودی وارد پنجشیر شدند و تا نزدیکی پنج پیران این ولایت رسیدند، پس از ورود از منطقه ورودی قیچی شدند و در محاصره افراد جبهه مقاومت افتادند.
به گزارش بی‌بی‌سی، درگیری شدید در ساحه ادامه دارد. گذرگاه خاواک نیز قطع شده و هزاران تروریست در پریان محاصره شده‌اند.
امروز درگیری‌های شدیدی در دو منطقه عنابه و شتل درگرفته است. نیروهای طالبان در مسیر اصلی ولایت بوده و با حمله نیروهای مقاومت در دو سمت مواجه هستند.
اسپوتنیک نیز به نقل از یک منبع مطلع گزارش داد، رهبری جبهه مقاومت به فرماندهی احمد مسعود طرحی برای کشاندن تعداد زیادی از نیروهای طالبان به مناطقی باز در داخل پنجشیر طراحی کرد و با سلاح‌های سنگین و توپخانه آنها را نابود کرد. این عملیات برای اجتناب از سناریوی محاصره طولانی مدت ولایت پنجشیر از سوی طالبان است.
این منبع افزود: مقاومت با این طرح شکستن محاصره تحمیلی بر پنجشیر را هدف گرفت و کمربند امنیتی گسترده‌تر شامل ولایات‌ مجاور را ایجاد کرد.
به گفته این منبع، گروه زیادی از نیروهای طالبان بدون هیچ مقاومت قابل ذکری وارد پنجشیر شدند. او به نبود ساکنان محلی در ویدیوهایی که افراد مسلح طالبان در ولایت نشان می‌دهند اشاره کرد.
این منبع اضافه کرد: کاروانی از نیروهای طالبان وارد این ولایت شده و به مکانی در چند کیلومتری مرکز ولایت، شهر بازارک رفتند زمانی که از همه طرف هدف تیراندازی‌های شدید قرار گرفتند.
این منبع افزود: طالبان در بازسازی نیروهایشان شکست خوردند و زیر آتش عقب برگشتند. تعداد زیادی کشته در بین آنها به جا ماند. تعدادی نیز خود را تسلیم کردند.
او تاکید کرد: بخشی از نیروهای طالبان توانستند به دامنه‌های کوه‌های اطراف دره پنجشیر عقب‌نشینی کنند. نیروهای مقاومت در حال تعقیب آنها هستند. این منبع تصریح کرد، احمد مسعود به زودی درباره نتایج عملیات سخنرانی خواهد کرد.
در عین حال یک منبع طالبان به رویترز گفت، درگیری در پنجشیر همچنان ادامه دارد و دلیل کندی پیشروی طالبان مین‌گذاری در مسیر منتهی به مرکز شهر بازارک و مقر فرمانداری آن است.
او افزود: عملیات پاکسازی مین و حملات در آن واحد انجام می‌شود.
برخی گزارش‌ها هم می‌گویند، امرالله صالح رئیس جمهوری خودخوانده افغانستان یک خط دفاعی برای مهار حمله طالبان در پنجشیر ایجاد کرده است
به گزارش اسپوتنیک، برخی منابع تأکید می‌کنند که امرالله صالح، رئیس جمهوری خودخوانده افغانستان با جمع دیگری از مجاهدین، زمانیکه طالبان در قسمت دشت اتک پیشروی داشتند، یک خط دفاعی را در بالای دشت اتک برای مهار آنان ایجاد کردند.
به گفته این منابع، طالبان  هم اکنون در محاصره‌اند. در حال حاضر جنگ شدت یافته است. ممکن است تا دو ساعت دیگر جنگ تمام شود. شماری زیادی از طالبان تسلیم خواهند شد. 
براساس این گزارش،  درگیری شدید در قسمت‌های زمان کور و دشت اتک جریان دارد. شماری از طالبان به کوه فرار کردند و دنبال پناهگاه‌اند.
این در حالی است که  پیشتر امرالله صالح، معاون رئیس جمهوری سابق در ویدیویی که شب گذشته منتشر شد گفت که، صبح جمعه سوم سپتامبر، هنوز در پنجشیر است و شایعات فرار او از پنجشیر “بی‌اساس” است.
صالح در این ویدیو می‌گوید: وضعیت دشوار است و تروریست‌ها به ما حمله کرده‌اند و ما مقاومت می‌کنیم.
انتهای پیام

source

توسط jahankhabari

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *