با بالا گرفتن درگیری‌ها در دره پنجشیر، طالبان مدعی شده که بر این منطقه استراتژیک سیطره یافته است. در همین حال رسانه‌های بین‌المللی خبر کشته شدن فهیم دشتی سخنگوی نیروهای جبهه مقاومت ملی افغانستان را تایید کرده‌اند.
به گزارش ایسنا، به نقل از الجزیره، مسئولان طالبان می‌گویند در درگیری‌های امشب توانسته‌اند با وارد آوردن تلفات و خسارات زیاد به نیروهای مقاومت، دره پنجشیر، آخرین منطقه‌ای که همچنان در آن مقاومت علیه نیروهای طالبان وجود داشت را تحت کنترل خود درآوردند.
در همین حال رسانه‌های مختلف از جمله الجزیره، بی‌بی‌سی، خامه پرس، المیادین و چند خبرگزاری و شبکه خبری دیگر کشته شدن فهیم دشتی، سخنگوی نیروهای جبهه مقاومت ملی افغانستان در پنجشیر را تایید کرده‌اند.

یار با وفا و با وقار
احمد مسعود پس از انتشار خبر کشته شدن فهیم دشتی با انتشار پستی در اینستاگرام وی را یاری با وفا و با وقار خواند نوشت: «دشتی در راه مبارزه با آزادی و جنگ در مقابل طالب جام شهادت را نوشید.»
برخی منابع همچنین از کشته شدن ژنرال عبدالودود زره، خواهر زاده احمد مسعود، فرمانده ارشد نیروهای مقاومت ضدِ طالبان خبر داده اند.
فهیم دشتی از یاران بسیار نزدیک احمد شاه مسعود و مشاور رسانه‌ای پسرش احمد مسعود در جبهه مقاومت به شمار می‌رفت و یکی از خبرنگاران ارشد و باسابقه در افغانستان بود.
او پس از پیوستن به جبهه مقاومت مشاور رسانه‌ای احمد مسعود، فرمانده کنونی این جبهه ضد طالبان شد و تا دقایقی پیش از کشته شدن در باره آمادگی دفاعی نیروهای این جبهه در ولایت پنجشیر اطلاع رسانی‌ می‌کرد.
همزمان تصاویری در صفحات گروه‌های نزدیک به طالبان در شبکه های اجتماعی دست به دست می‌شود که نشان می‌دهد کاروان‌های خودرویی نیروهای طالبان که عمدتا از زره‌پوش‌های آمریکایی و تسلیحات غربی به غنیمت گرفته شده از ارتش افغانستان تشکیل شده، بدون مقاومت و درگیری در شهرهای ولایت پنجشیر در حال تردد هستند.
در همین حال اخباری تایید نشده از فرار امرالله صالح، معاون رئیس جمهور پیشین و از فرماندهان نیروهای مقاومت پنجشیر به تاجیکستان منتشر شده است. همین منابع می‌گویند احمد مسعود فرمانده نیروهای مقاومت پنجشیر در مکانی امن در این منطقه پناه گرفته و از افغانستان خارج نشده است.
همزمان با تشدید درگیری‌های روز یکشنبه میان طالبان و نیروهای مقاومت در پنجشیر دو طرف از پیشروی‌ و پیروزی‌هایی خبر دادند که با توجه به نبود مستندات هنوز از سوی منابع مستقل تایید نشده است.
برخی منابع آگاه نیز از کشته شدن مولوی فصیح‌الدین، یکی از فرماندهان ارشد طالبان در شمال شرق افغانستان در جریان نبرد با جبهه مقاومت در پنجشیر خبر داده‌اند.
بر اساس آخرین خبرهای تایید نشده، نیروهای هوایی پاکستان با پهپادهای تهاجمی به دره پنجشیر حمله کرده و تلفات سنگین نیروهای مقاومت در روز یکشنبه اغلب ناشی از این حملات بوده است.
در صورت تایید نهایی خبرهای یاد شده نباید انتظار داشت که نیروهای طالبان طی ساعت‌ها یا روزهای آینده کار بسیار دشواری برای تسلط بر تنها نقطه اشغال نشده در خاک افغانستان توسط شبه‌نظامیان داشته باشند.
گفته می‌شود که احمد مسعود پس از تحولات روز یکشنبه به نوعی مذاکره با طالبان پذیرفته و تاکید کرده که در صورت توقف حملات از سوی طرف مقابل حاضر به پذیرفتن درخواست شورای علمای افغانستان جهت پایان دادن به جنگ است.
انتهای پیام
فهیم دشتی توسط پهباد ارتش پاکستان ترور شد نه طالبان…-اما ظاهرا حضرات ما خواب هستند
علاوه بر دشتی ژنرال ودود هم توسط پهباد ارتش پاکستان کشته شده است-همزمان ژنرال فیض حمید رییس ای اس ای هتل سرنا کابل رو به اتاق جنگ علیه مقاومت پنجشیر تبدیل کرده است…
حالا خبرگزاری شما خوشحاله؟؟
تعجب میکنم.چرا دولت های غربی و طرفدارانشان از گروه طالبان حمایت ودراین مورد بیش از کشورهای منطقه سراسیمه ونگرانند.
پاکستان کشور کثیفی است
هیچ کس کمک مقاومت نکرد. مگر مقاومت و مظلوم با مظلوم فرق داره! تنها کمکی که شد پاکستان کرد برای نابودی مظلومانی که مقاومت می کردند! امیدوارم کشورهای دنیابه زودی که مرکز تروریست های دنیا می شود را نبیند و مردم بی گناه کشورها به خاطر حماقت دولت هایشان کشته نشوند. طالبان به ایران خسارت زیادی زده و مطمنا هر قولی به ایران داده یک سال بعد زیرش می زنه. کاش لااقل با پاکستان رایزنی می کرد که حق دخالت در کشور افغانستان را ندارید.طالبان بر مبنای یک ایدئولوژی واحد همانند القاعده و داعش ساخته شده این ها از ایدوئولوژیشان که دست بکشن دیگر طالبان نیستند. قلبم به درد آمد! هیچ کس کمک این دره شیران نکرد.با تجهیزات امریکایی و هر چی سلاح پیشرفته بود بر سر مقاومت کوبیدند. مگر مقاومت یمن چه فرقی با مقاومت افغانستان داشت؟!
چرا ایران سکوت کرده و اجازه میده پشتوها و وهابیون هم تباران و هم زبانان مارو در افغانستان و مخصوصا پنجشیر قتل عام کنن؟ اینجا دیار احمد شاه مسعوده سکوت ما کمتر از خیانت نیست اگه طالبان قدرت بگیرن و به رسمیت شناخته بشن فردا بقیه گروههای تروریستی هم حمله می کنن کشورها رو اشفال می کنن می گن ما تغییر کردیم باید به رسمیت شناخته بشیم. الان طالبان چه فرقی با داعش دارن؟
پهباد پاکستان ؟

source

توسط jahankhabari

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *