به دنبال وقوع کودتا، شورشیان نظامی اعلام کردند که «آلفا کُنده» رئیس‌جمهور گینه بازداشت و نهادهای دولتی در این کشور منحل شده اند.
به گزارش خبرگزاری مهر، برخی رسانه‌ها از وقوع کودتا در کشور گینه خبر می‌دهند.
به گزارش خبرگزاری اسپوتنیک، شورشیان نظامی با انتشار فیلم و عکسی اعلام کردند که موفق به اجرای کوتا و بازداشت «آلفا کُنده» رییس جمهور این کشور شده اند.
بر خلاف ادعای وزارت دفاع گینه مبنی بر دفع حمله نیروهای ویژه علیه مقر ریاست جمهوری این کشور، کودتاچیان اعلام کردند که رئیس جمهور را بازداشت و نهادهای دولتی در این کشور را منحل کرده اند.
در همین حال شاهدان عینی اعلام کردند بامداد یکشنبه تیراندازی هایی با سلاح های خودکار در مرکز «کوناکری» (‌پایتخت گینه) روی داد و تعداد بسیاری از نظامی در خیابان ها دیده می شدند.
خبرگزارش اسپوتنیک در این باره اعلام کرد: کودتا از سوی نیروهای ویژه به فرماندهی سرهنگ «ممادی دومبوی» انجام شده اشت. کودتاچیان همچنین تعدادی از مقامات عالی رتبه را بازداشت کردند.
گفتنی است که اوایل وقت امروز یکشنبه، رسانه های محلی از تیراندازی در منطقه کاخ ریاست جمهوری گینه خبر دادند. فرمانده شورشیان سرهنگ «ممادی دومبوی» قبلاً در فرانسه خدمت کرده بود.
در همین راستا، سفارت روسیه از شهروندان ساکن گینه خواست به دلیل تشدید اوضاع خانه های خود را ترک نکنند.
آلفا کُنده از سال ۲۰۱۰ ریاست جمهوری گینه را بر عهده دارد. در اکتبر ۲۰۲۰، این سیاستمدار در انتخابات پیروز شد. پس از رای گیری، شورش هایی در این کشور آغاز شد و قربانیانی را به دنبال داشت.
کپی شد
All Content by Mehr News Agency is licensed under a Creative Commons Attribution 4.0 International License.

source

توسط jahankhabari

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *