مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا امروز با «مصطفی الکاظمی»، نخست وزیر عراق دیدار کرد. همچنین وزیر خارجه عراق و مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا در کنفرانس مطبوعاتی مشترک بر اهمیت توسعه روابط همه جانبه و شراکت قوی بین طرفین تاکید کردند.
به گزارش ایسنا، به نقل از میدل ایست نیوز، الکاظمی در این دیدار بیان کرد که عراق اهتمام زیادی به رابطه با همه کشورهای اتحادیه اروپا در زمینه‌های مختلف به خصوص سیاسی، اقتصادی و فرهنگی قائل است.
وی تاکید کرد که عراق به بهره مندی از تجربه اروپا در تبدیل تنوع به عنصر قدرت از طریق سازوکارهای دموکراتیک و حکمرانی خوب اهتمام دارد.
از طرفی دیگر بورل به تعهد و پایبندی اتحادیه اروپا به حمایت از عراق در همه سطوح و کمک به تلاش‌های اصلاح گرایانه دولت عراق و گام‌های آن در مسیر توسعه و افزایش تکیه بر انرژی‌های تجدیدپذیر و پاک اشاره کرد.
وی همچنین بر اهتمام اتحادیه اروپا بر حمایت از انتخابات پارلمانی عراق از طریق اعزام تیم‌های نظارتی از سوی کمیساریای و پارلمان اروپا تاکید کرد.
مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا ایفای نقش عراق در نقش محوری و منطقه‌ای به عنوان محلی برای تلاقی دیدگاه‌ها و نقشی که در حمایت از ثبات منطقه و تثبیت صلح و امنیت در آن ایفا می کند را تحسین کرد.
«فؤاد حسین»، وزیر امور خارجه عراق و «جوزپ بورل» نیز بر اهمیت توسعه روابط در زمینه های مختلف تاکید کردند.
وزیر امور خارجه عراق در کنفرانس مطبوعاتی مشترک با بورل که امروز در ساختمان وزارت خارجه عراق برگزار شد گفت: این نخستین سفر نماینده سیاست خارجی اتحادیه اروپا به عراق است و برای آغاز مذاکرات با دولت فدرال عراق انجام شده است.
حسین با اشاره به اینکه امنیت اروپا با امنیت عراق در ارتباط است، بیان کرد که در این دیدار دو طرف چند پرونده از جمله پرونده مهاجران را بررسی کردند.
رئیس دستگاه دیپلماسی عراق ضمن تشکر از مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا برای حمایتش از کنفرانس منطقه ای بغداد، گفت که وی با رؤسانه سه گانه عراق دیدار خواهد کرد.
از طرفی دیگر بورل بر وجود شراکت قوی با عراق تاکید کرد و گفت که در دیدار با وزیر خارجه عراق، پرونده های امنیت و مهاجران بررسی شده است.
مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا ضمن ابراز تاسف شدید بابت شهادت چندین نفر در حمله تروریستی در کرکوک، به تعهد و پایبندی اتحادیه اروپا درخصوص حمایت از عراق اشاره و نسبت به تداوم روابط خوب طرفین ابراز امیدواری کرد.
گفتنی است بورل امروز طی سفری رسمی وارد بغداد شد.
انتهای پیام

source

توسط jahankhabari

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *