چین تئوری ناتو مبنی بر تهددی هسته‌ای چین را رد کرد.
 به گزارش ایسنا به نقل از اسپوتنیک، ینس استولتنبرگ ، دبیر کل ناتو در کنفرانس سالانه سلاح های کشتار جمعی گفت که در حالی که روسیه از رعایت قوانین بین المللی کنترل تسلیحات خودداری می کند ، چین به سرعت در حال گسترش زرادخانه هسته ای خود است ، از جمله از طریق ساختن زرادخانه‌های جدید موشک‌های هسته‌ای در مقیاس بزرگ.
وانگ ونبین، سهنگوی وزارت خارجه چین گفت: چین همواره به ماهیت دفاع استراتژی هسته‌ای خود پایبند بوده و پتانسیل هسته‌ای خود را در پایین‌ترین سطح مطابق با نیازهای امنیتی دولت حفظ کرده است.
وانگ در یک جلسه توجیهی گفت: این اتحادیه باید سیاست اشتراک هسته‌ای را به خاطر کنترل تسلیحات کنار بگذارد. ناتو باید تعداد زیادی از سلاح‌های هسته‌ای مستقر در سراسر اروپا را خارج و اطمینان حاصل کند که ایالات متحده مسئولیت ویژه کاهش قابل توجهی از زرادخانه خود را بر عهده می گیرد تا خلع سلاح هسته‌ای کامل و جامع باشد.
به گفته این دیپلمات ، چین هیچ کشوری را تهدید نمی کند مگر اینکه ابتدا مورد هدف قرار گیرد یا تهدید شود.
وی تاکید کرد: چین به شدت به سیاست خود پایبند است که هرگز تحت هیچ شرایطی اولین کسی نیست که از سلاح هسته‌ای استفاده کند ، پکن تعهد بی قید و شرط خود را مبنی بر عدم استفاده یا تهدید به استفاده از سلاح‌های هسته‌ای علیه کشورهای غیر هسته‌ای و مناطق عاری از سلاح هسته‌ای اعلام کرده است. پکن هرگز به هیچ وجه در مسابقه تسلیحات هسته‌ای شرکت نکرده و سلاح هسته‌ای در خارج از کشور مستقر نکرده است.
انتهای پیام

source

توسط jahankhabari