وزیر خارجه آمریکا در کنفرانس خبری مشترک با همتای آلمانی در پایگاه هوایی رامشتاین آلمان امروز، چهارشنبه گفت: برای ایجاد جبهه متحد با کشورهای متاثر از خروج از افغانستان تلاش کردیم، در حالی‌که مذاکراتی با هم‌پیمانان واشنگتن در اروپا انجام دادیم.
به گزارش ایسنا، به نقل از اسکای نیوز، آنتونی بلینکن، وزیر خارجه آمریکا در این کنفرانس خبری تصریح کرد: واشنگتن مراقب عملکرد دولت طالبان در افغانستان است و باید مشروعیت بین‌المللی را با اعمالش به دست آورد.
او از طالبان خواست به حقوق بشر احترام گذاشته و تضمین کند افغانستان به تهدیدی برای کشورهای دیگر تبدیل نشود.
بلینکن ادامه مذاکره درباره افغانستان را ضروری دانست.
وزیر خارجه آلمان نیز بر لزوم افزایش کمک‌های انسانی به ملت افغان در اسرع وقت تاکید کرد و گفت، طالبان باید ورود این کمک‌ها را تسهیل کند.
رئیس دستگاه دیپلماسی آلمان تاکید کرد: نیاز به تعامل با حاکمان جدید افغانستان وجود دارد تا این کشور به پناهگاه تروریست‌ها تبدیل نشود.
هایکو ماس تصریح کرد، جهان با خطر وقوع فاجعه انسانی در افغانستان روبه‌رو است و باید مانع از آن شود.
او درباره تشکیل دولت طالبان نیز گفت، اعلام تشکیل دولت امیدوار کننده نیست.
وزیر خارجه آلمان از همکاری آمریکا و آلمان درقبال مساله افغانستان تقدیر کرد و گفت: می‌خواهیم از رویکرد مشترک و هماهنگ در مرحله آینده هم استفاده کنیم به خصوص در زمینه نحوه با مقامات جدید کابل.

ماس هشدار داد بحران انسانی در سه مسیر دور می‌زند یکی کمبود مواد غذایی به دلیل خشکسالی، دوم توقف ارسال کمک‌های انسانی جهانی و سوم خطر فروپاشی اقتصادی به دلیل بحران سیاسی کنونی.
وزیر خارجه آمریکا افزود: این یکی از دلایلی است که تونی بلینکن را به درخواست برای برگزاری نشست مجازی در سطح وزیران خارجه طی امروز، واداشته و بیش از 20 کشور این درخواست را برای تبادل نظر پذیرفتند. ما برای ماهیت رویکرد مشترک در تعامل با طالبان رایزنی‌ می‌کنیم و آن در جهت خدمت به منافع ما از جمله در زمینه احترام به حقوق بشر و حفظ فرصت‌های گذرگاه‌های امن و ورود کمک‌های انسانی و نیز مقابله با تروریسم نظیر القاعده و داعش است.
ماس ادامه داد: ملت افغان مستحق این نیستند که جهان آنها را تنها بگذارد آلمان آماده کمک به افغانستان از طریق سازمان ملل و ادامه گفت‌وگو با طالبان است تا افرادی که درباره خروج‌شان از کشور مسؤول‌ هستیم بتوانند افغانستان را ترک کنند.
وزیر خارجه آلمان در عین حال گفت، هرگونه تعاملی در آینده با پرونده افغانستان به عملکرد طالبان بستگی دارد.
انتهای پیام

source

توسط jahankhabari

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *