بر اثر تیراندازی فردی در دانشگاه شهر «پرم» واقع در شرق روسیه، دست کم ۸ نفر کشته و ۱۹ تن دیگر زخمی شدند.
به گزارش ایسنا، به نقل از یورو نیوز، کمیته تحقیقات روسیه با اعلام این خبر گفته است که مهاجم، یکی از دانشجویان همان دانشگاه بوده که به سوی بقیه حاضران شلیک کرده و پس از این حمله بازداشت شده است.
مهاجم که تصاویری از او با تفنگی در دستش در چند ویدیو در شبکه‌های اجتماعی دیده می‌شود، مجروح شده است. کمیته تحقیقات گفته که او در هنگام بازداشت در حال مقاومت در برابر مأموران بوده است.
بسیاری از دانشجویان در هنگام حمله، تلاش کردند تا از راه‌های مختلف و حتی با پریدن از پنجره‌های ساختمان جان خود را نجات دهند.
ویدئوی دیگری که از پنجره گرفته شده بود، فردی را نشان می‌داد که کاملا مشکی پوشیده بود و به سمت ورودی ساختمان قدم می‌زد.
کمیته تحقیقات می‌گوید که همچنان در حال بررسی برای اعلام شمار دقیق قربانیان این حمله است، اما درباره انگیزه فرد مهاجم هنوز اطلاعاتی منتشر نکرده است.
به گزارش سرویس مطبوعاتی دانشگاه پرم، هویت مهاجم مشخص شده اما فاش نشده است. او در ساعت یازده صبح به وقت محلی با اسلحه‌ای در دست وارد محوطه دانشگاه شد.
برخی گزارش‌ها می‌گوید که مهاجم پیش از حمله در شبکه‌های اجتماعی نوشته بود که به تنهایی دست به این اقدام می‌زند و هیچ انگیزه سیاسی و مذهبی ندارد.
دانشگاه ایالتی پرم واقع در ۱۳۰۰ کیلومتری شرق مسکو، پایتخت روسیه قرار دارد.
در روسیه کنترل اسلحه شدیدا اعمال می‌شود. تیراندازی در مدارس یا دانشگاه‌ها در این کشور نیز بسیار نادر است اما در سال‌های اخیر بیشتر شده است، به طوری که اخیرا ولادیمیر پوتین، رئیس جمهوری روسیه این پدیده را که به گفته او از آمریکا وارد شده از اثرات مخرب جهانی شدن نامید و آن را محکوم کرد.
آخرین مورد از چنین رویدادهای مرگباری در ۱۱ مه ۲۰۲۱ روی داد که جوانی ۱۹ ساله در مدرسه خود در کازان واقع در جمهوری تاتارستان روسیه تیراندازی کرد و ۹ نفر را کشت.
در همان روز، رئیس جمهوری روسیه دستور بازبینی قوانین مربوط به حمل سلاح را داد. عامل آن حمله در کازان که بازداشت شد، مجوز حمل سلاح نیمه خودکار داشت.
اما مهم‌ترین حمله از این نوع در روسیه در اکتبر ۲۰۱۸ روی داد. در آن زمان یک دانش آموز دبیرستانی در کرچ، شهری در شبه جزیره کریمه اوکراین که روسیه در سال ۲۰۱۴ آن را به خاک خود ضمیمه کرد، ۱۹ نفر را با تفنگ کشت و سپس خودکشی کرد.
مقامات روسیه همچنین ادعا می‌کنند که در سال‌های اخیر ده‌ها نقشه حمله در مدارس را که نوجوانان عامل آن بوده‌اند، خنثی کرده‌اند.

انتهای پیام

source

توسط jahankhabari

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.