یکی از مراجع قضایی اتحادیه اروپا در ادعایی که به تشدید فشارها بر مسکو منجر خواهد شد؛ روسیه را در قتل یکی از مخالفین پوتین، دخیل دانست.
به گزارش خبرگزاری مهر به نقل از یورونیوز، دادگاه حقوق بشر اروپا، امروز سه شنبه روسیه را مسئول مسمومیت و مرگ «الکساندر لیتوینینکو» دانست.
لیتوینینکو افسر سابق اطلاعاتی روسیه و از منتقدان دولت ولادیمیر پوتین بود که در سال ۲۰۰۶ در انگلیس مورد سوء قصد قرار گرفت. به ادعای مقامات پزشکی، وی با پلوتونیم ۲۱۰ مسموم شده بود.
در رای این دادگاه با اشاره به تحقیقات پلیس انگلیس ادعا می شود که «ظن قوی وجود دارد که عاملان مسمومیت، از طرف دولت روسیه مامور شده بودند».
این دادگاه در ادامه می‌گوید که بر خلاف پلیس بریتانیا، دولت روسیه «توضیحات قانع کننده» ارائه نداده است.
در پاسخ به این اتهام، کاخ کرملین اظهارات دادگاه حقوق بشر اروپا درباره مسئولیت روسیه در مرگ الکساندر لیتوینینکو را بی اساس خواند.
ادعای دادگاه حقوق بشر اروپا در حالی مطرح می شود که در ماجرای مسمومیت «سرگئی اسکریپال» جاسوس روسی-انگلیسی در سال ۲۰۱۸ نیز، انگشت اتهام به سمت دولت مسکو نشانه رفته حال آنکه سال گذشته، روسیه به دست داشتن در مسمومیت «آلکسی ناوالنی» از منتقدان دولت پوتین با گاز اعصاب نوویچوک متهم شد.
این اتهام ها اهرم اعمال فشار و تحریم اروپا و آمریکا علیه دولت روسیه محسوب می شود حال آنکه مسکو همه اتهامات مطرح شده را رد می کند.
کپی شد
All Content by Mehr News Agency is licensed under a Creative Commons Attribution 4.0 International License.

source

توسط jahankhabari

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.