رئیس جمهور تونس روز دوشنبه اعلام کرد که قانون جدید انتخابات را در این کشور معرفی کرده و به زودی نخست وزیر جدید را تعیین می کند.
به گزارش ایسنا، به نقل از روسیا الیوم، قیس سعید، رئیس جمهوری تونس در سخنرانی شامگاه دوشنبه گفت: “یک قانون انتخاباتی جدید تنظیم خواهد شد تابراساس آن نماندگان در برابر رای دهندگان خود پاسخگو باشند.”
رئیس جمهور تونس تأکید کرد که “نخست وزیر تعیین خواهد شد، اما مقررات انتقالی به خواسته‌های مردم پاسخ می دهد”.
سعید با تأکید بر اینکه مفاد مربوط به حقوق و آزادی‌های مقرر در قانون اساسی همچنان پابرجاست، افزود: هیچکس نمی‌تواند آزادی شما را تصرف کند.
وی با تهدید عاملان فساد اعلام کرد: “من یکبار دیگر می‌گویم که موشک‌های قانونی ما روی سکوی پرتاب خود هستند و یک سیگنال برای ضربه زدن به آنها در اعماق داخل کافی است.”
رئیس جمهور تونس در مورد کسانی که مخالف تصمیمات ماه ژوئیه هستند، گفت که “چگونه کودتا در قانون اساسی وجود دارد؟” وی اعتراضات شنبه گذشته در پایتخت را “نمایش” دانست.
قیس سعید همچنین بر ادامه اقدامات استثنایی مربوط به تعلیق فعالیت پارلمان و برکناری نخست وزیر تأکید کرد.
از اواخر ژوئیه ، تونس در شرایطی که شرایط اقتصادی و مشکلات رو به وخامت در مواجهه با همه گیری ویروس کرونا روبرو است ، دچار بحران سیاسی شده است.
سعید با صدور تصمیماتی، هشام المشیشی، نخست وزیر را از سمت خود برکنار، عملکرد پارلمان را متوقف و مصونیت نمایندگان مجلس را لغو کرد و از تصدی قوه مجریه تا تشکیل دولت جدید خبر داد و اشاره کرد که این اقدامات باید ماهها پیش انجام می‌شد؛ اقداماتی که منتقدان آن را “کودتا” می‌دانند.

source

توسط jahankhabari

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.