نخست‌وزیر سودان اعلام کرد، تلاش برای کودتا از داخل و خارج نیروهای مسلح برنامه‌ریزی شده بود.
به گزارش ایسنا، به نقل از سایت شبکه روسیا الیوم، عبدالله حمدوک، نخست‌وزیر سودان در واکنش به تلاش برای کودتا در کشورش گفت: تدابیر فوری را برای حمایت از روند انتقالی در نظر خواهیم گرفت و باید از دولت انتقالی حمایت و پشتیبانی کنیم.
او افزود: عزم ملت ما قوی‌تر از رخدادهای اخیر در کشور است. وحدت گروه‌های آزادی و انقلاب تضمین کننده گذار مدنی دموکراسی است.
نخست‌وزیر سودان تاکید کرد: کودتا درسی است که اجازه بررسی واقعی و جدی اوضاع کشور و تصحیح اشتباهات را می‌دهد.
حمدوک تاکید کرد: کمیته‌ای ویژه تصمیمات فوری برای انهدام سیستم ۳۰ ژوئن را صادر خواهد کرد.
نخست‌وزیر افزود: این تصمیمات فوری برای حفظ دوره گذار است و باید شراکت کنونی تقویت شود. ما گام‌هایی برای تکمیل ساختارهای قدرت انتقالی برخواهیم داشت.
او اشاره کرد: قبل از تلاش کودتا برای ایجاد آشوب در شهرها و بستن مسیرها در شرق سودان برنامه ریزی شده بود.
در این راستا، حمزه بلول، سخنگوی دولت سودان گفت: رهبران کودتای نافرجام بازداشت شدند.
این سخنگو به تلویزیون رسمی این کشور گفت: صبح امروز تلاش کودتای نافرجام که از سوی افسران نیروهای مسلح و بقایای نظام سابق طرح‌ریزی شده بود، مهار شد.
او اضافه کرد: رهبران نظامی و غیرنظامی این کودتا بازداشت شدند. در حال حاضر بعد از نابودی آخرین خاستگاه‌های کودتا در پادگان الشجره عاملان تحت بازجویی هستند. سیستم‌های مربوطه نیز به تعقیب بقایای نظام سابق که در تلاش کودتا شرکت داشتند، ادامه می‌دهند.
بلول ادامه داد: انقلاب گذشت و موسسات جامعه مدنی مورد حمایت هستند و ما از گروه‌های انقلابی می‌خواهیم بیدار باشند و به مقابله با تلاش‌های مکرر برای نابودی انقلاب بپردازند.
همچنین تلویزیون سودان به نقل از ابوهاجه، مشاور اطلاع‌رسانی فرمانده کل نیروهای مسلح این کشور گزارش داد، تلاش کودتا مهار شد. تمام شرکت‌کنندگان در این تلاش نافرجام بازداشت شدند.
نیروهای امنیتی و نظامی صبح امروز، تلاش کودتای تعدادی از افسران را خنثی و تمام عاملان را بازداشت کردند.

انتهای پیام

source

توسط jahankhabari

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.