دبیر شورای امنیت ملی روسیه تصریح کرد: ائتلاف آکوس بلوک نظامی دیگر علیه چین و روسیه است.
به گزارش ایسنا، نیکولای پاتروشف، دبیرکل شورای امنیت ملی روسیه به روزنامه آرگومنتی ای فاکتی در اظهاراتش بابت ائتلاف “گروه ۴” متشکل از هند، آمریکا، استرالیا و ژاپن گفت، این گروه اولین نمونه ائتلاف ناتوی آسیاست.
او اشاره کرد، واشنگتن اساسا تلاش خواهد کرد کشورهای دیگر را به این گروه بکشاند و جذب کند تا سیاست‌های خصمانه علیه چین و روسیه را دنبال کند.
دبیر شورای امنیت ملی روسیه گفت، تنها چند روز پیش یک ائتلاف نظامی دیگر موسوم به آکوس در منطقه تشکیل شد که شامل استرالیا، انگلیس و آمریکاست که تلاش می‌کند همان هدف‌های گروه ۴ را دنبال کند. از ویژگی‌های آن این است که آمریکایی‌ها بر شرکای فرانسوی فشار وارد کردند، قرارداد سودآور درباره تولید زیردریایی‌ها برای کانبرا را حذف کردند. روشن است همبستگی اقیانوس اطلس برایش بهایی داشت. به نظرم بسیاری در پاریس اکنون داستان میسترال را به یاد می‌آورند.
ماریا زاخارووا، سخنگوی وزارت خارجه روسیه نیز اظهار کرد، تشیکل این ائتلاف چهارجانبه آکوس نشان داد شراکت برای کشورهای عضو به منزله ائتلاف و تعهدات است.
زاخارووا افزود: این استراتژی مشترک آمریکا، استرالیا و انگلیس کل جهان را غافلگیر کرد.
آمریکا، انگلیس و استرالیا اخیرا شراکت نظامی امنیتی جدیدی را تحت عنوان آکوس تشکیل دادند که خشم چین و فرانسه به همراه داشت.
انتهای پیام

source

توسط jahankhabari

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *