رئیس جمهور ترکیه در سخنرانی خود در مجمع عمومی سازمان ملل تأکید کرد که جامعه جهانی دیگر نمی تواند بحران سوریه را برای مدت ده سال دیگر تاب آورد.
به گزارش خبرگزاری مهر به نقل از آناتولی، «رجب طیب اردوغان» رئیس جمهور ترکیه روز سه شنبه (۲۱ سپتامبر) در سخنرانی خود در هفتاد و ششمین نشست مجمع عمومی سازمان ملل نسبت به تداوم بحران سوریه به جامعه بین‌المللی هشدار داد.
وی در این باره گفت که جامعه بین‌المللی دیگر نمی‌تواند اجازه دهد که بحران سوریه برای ده سال دیگر ادامه یابد.
وی با غیرقابل قبول خواندن اعمال تبعیض میان گروهک‌های تروریستی در سوریه، شایعه بهره‌گیری دولت ترکیه از این گروهک‌ها را رد کرد.
اردوغان با تأکید بر اینکه ترکیه فاقد صبر و همچنین توان لازم برای مقابله با موج جدید مهاجران است، افزود که ترکیه «در بحران سوریه شأن و مقام بشریت را نجات داد».
رئیس جمهور ترکیه همچنین درباره مناقشه اسرائیل- فلسطین گفت که فرآیند صلح و چشم‌انداز راه حل دو دولتی باید بدون درنگ احیا شود.
وی همچنین با اشاره به لزوم کنار گذاشتن ذهنیتی که ترکیه را نادیده می‌انگارد، خاطرنشان کرد که این کشور طولانی‌ترین ساحل را در شرق دریای مدیترانه داراست.
اردوغان در مورد تغییرات آب و هوایی نیز گفت که «هرچند پیشگیری از ابتلاء به بیماری کرونا با انجام واکسیناسیون امری ممکن است، اما برای تغییرات آب و هوایی هیچ راه حل آزمایشگاهی وجود ندارد».
رئیس جمهور ترکیه همچنین گفت که هرکس [یا بهتر بگوییم هر کشوری] که به زمین بیشترین آسیب را رسانده، و به طور بی‌رحمانه‌ای از منابع طبیعی آن بهره برداری کرده، باید بیشترین اقدامات را برای مبارزه با تغییرات آب و هوایی انجام دهد.
وی در ادامه افزود که ترکیه در راستای برداشتن گام‌های سازنده و اعلان همکاری، قصد دارد پیمان آب و هوایی پاریس را در اکتبر سال جاری به پارلمان این کشور ارائه کند.
اردوغان گفت که ترکیه به نقش و سهم خود در مقابله با تغییرات آب و هوایی عمل و از محیط زیست محافظت خواهد کرد.
رئیس جمهور ترکیه در بخشی دیگر از سخنرانی خود در خصوص روند واکسیناسیون در سرتاسر جهان گفت: «در زمانی که ده‌ها میلیون انسان در چنگال ویروس [کرونا] گرفتار شده‌اند، تداوم سیاست‌های ملی‌گرایانه در انجام واکسیناسیون لکه ننگ بر دامن بشریت است».
اردوغان همچنین اعلام کرد که ترکیه به زودی واکسن کووید -۱۹ ساخت داخل موسوم به «تُرکوواک» را در دسترس مردم جهان قرار خواهد داد.
کپی شد
All Content by Mehr News Agency is licensed under a Creative Commons Attribution 4.0 International License.

source

توسط jahankhabari

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.