همزمان با تنش دیپلماتیک بین پاریس و کانبرا که بر سر مذاکرات تجاری با اتحادیه اروپا سایه انداخته است، وزیر تجارت استرالیا مدعی شد توافق تجاری کانبرا و این اتحادیه متقابلا سودبخش خواهد بود.
به گزارش خبرگزاری مهر به نقل از رویترز، وزیر تجارت استرالیا در حالی که کانبرا تلاش می کند روابط خود با پاریس را پس از لغو قرارداد ۴۰ میلیارد ساخت زیردریایی توسط فرانسه ترمیم کند، مدعی شد که توافق تجاری استرالیا و اتحادیه اروپا سود متقابل خواهد داشت و به اعضای اتحادیه اروپا اجازه می دهد در منطقه ایندوپاسیفیک حضور پررنگ تری داشته باشند.
«دان تهان» وزیر تجارت استرالیا امروز چهارشنبه از اتحادیه اروپا خواست تا جهت پیشبرد توافق تجاری با این کشور اهتمام ورزد.
تهان در همین رابطه در سخنرانی خود در کانبرا مدعی شد: تجارت آزاد استرالیا و اتحادیه اروپا به نفع همه طرف ها است.
وی در ادامه ادعایش افزود: اتحادیه اروپا از آن به عنوان راهی برای تقویت تعامل با (منطقه) ایندوپاسیفیک استفاده خواهد کرد چرا که آنها متوجه شده اند که این منطقه وزن اقتصادی جهان را به دوش می کشد.
صحبت های فوق در حالی بیان شده است که پیشتر «مایکل راث» وزیر امور اروپایی آلمان گفته بود که تصمیم استرالیا و آمریکا برای اینکه فرانسه را از قرارداد ساخت زیردریایی برای استرالیا کنار بگذارند، هشداری بود مبنی بر اینکه اتحادیه اروپا باید توانایی استقلال عمل خود را افزایش دهد.
وزرای خارجه اتحادیه اروپا نیز روز دوشنبه در جریان نشستی در نیویورک با بحث در مورد لغو سفارش زیردریایی‌های فرانسوی از سوی استرالیا به دلیل توافق تازه با آمریکا و انگلیس موسوم به پیمان «آکوس»، از فرانسه حمایت و با این کشور اعلام همبستگی کردند.
«جوزف بورل» مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا پس از نشست غیرعلنی وزرای خارجه اتحادیه اروپا در حاشیه گردهمایی سالانه سازمان ملل متحد، گفت: ما برای دستیابی به یک منطقه با ثبات و صلح‌آمیز در منطقه ایندوپاسیفیک که چین به عنوان قدرتی روزافزون در آن قرار دارد؛ به همکاری و هماهنگی بیشتر و اختلاف کمتر نیازمندیم.
هنوز مشخص نیست که آیا بروز این اختلاف بر دور بعدی مذاکرات تجاری اتحادیه اروپا و استرالیا که قرار است ۱۲ اکتبر (۲۰ مهر) برگزار شود، تاثیرگذار خواهد بود یا خیر.
لازم به توضیح است که استرالیا در ۱۶ سپتامبر (۲۵ شهریور) قرارداد ساخت زیردریایی با فرانسه را لغو و در اقدامی در راستای سیاست‌های ایندو-پاسیفیک و چین ستیزانه واشنگتن، با آمریکا و انگلیس وارد توافق تسلیحاتی جدیدی موسوم به آکوس AUKUS شد.
مطابق این توافق نامه تسلیحاتی، آمریکا و انگلیس متعهد شدند که تعداد هشت فروند زیردریایی اتمی برای استرالیا تولید کنند.
اقدام کانبرا دولت فرانسه را بسیار خشمگین کرد به طوری که پاریس از این حرکت به عنوان خنجر خوردن از پشت یاد کرد و در همین راستا سفرایش را از استرالیا و آمریکا فراخواند.
کپی شد
All Content by Mehr News Agency is licensed under a Creative Commons Attribution 4.0 International License.

source

توسط jahankhabari

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.