"آنگلا مرکل، صدراعظم آلمان، بانوی آهنین آلمان به گواه بسیاری، از سیاستمداران بزرگ و خوش فکر جهان طی سال‌های صدراعظمی تغییرات مثبت و شگرفی در عرصه سیاسی کشورش ایجاد کرد."
به گزارش ایسنا، زنی که از آلمان شرقی و جامعه کمونیستی آن آمده و به سرعت پله‌های ترقی را تا عالی‌ترین مقام در یک جامعه غربی پیموده؛ سال‌ها در دنیای سیاست با یاد مارگرت تاچر از او به عنوان بانوی آهنین و یا در هنگام گردهمایی سران کشورها و در نشست و برخاست‌های ویژه با لفظ “ملکه آلمان” از او یاد می‌کنند.
مرکل در خاطرات خود از جنبش رهائی بخش در آلمان شرقی غالبا به عبارتی از گورباچف اشاره می‌کند، رهبر وقت شوروی هنگام دیداری که در اوج تظاهرات مردمی در آلمان شرقی داشت به طور علنی و خطاب به هونکر، رهبر وقت آلمان شرقی که هنوز در رویای سرکوبی مخالفان بود گفت: ” هرکس دیر بجنبد تاریخ او را مجازات خواهد کرد.”
در آلمان صدراعظم نه با رای مستقیم مردم که از سوی پارلمان (بوندس‌تاگ) انتخاب می‌شود. صدراعظم کاندیدای قویترین فراکسیون در پارلمان است و پس از انتخاب به همراه وزیران برای چهار سال کابینه نشکیل می‌دهد. انتخابات پارلمانی آلمان برای تعیین جانشین مرکل ۲۶ سپتامبر (۴ مهر ماه) برگزار خواهد شد. مرکل از سال ۲۰۰۵ به عنوان نامزدهای دو حزب سوسیال مسیحی و دموکرات مسیحی، صدراعظم آلمان بوده است. وی نخستین صدراعظم زن در تاریخ آلمان و جوانترین آنها بوده است.
خبرگزاری اسپوتنیک دوران‌های مختلف صدراعظمی‌ مرکل را در قاب تصویر ارائه کرده است:

انتهای پیام

source

توسط jahankhabari

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.