وزیر خارجه انگلیس می گوید که در دیدار با همتایان خود از چین و روسیه بر لزوم اتخاذ راهبرد واحد در قبال افغانستان تاکید خواهد کرد.
به گزارش خبرگزاری مهر به نقل از رویترز، «لیز تراس» وزیر خارجه جدید انگلیس در بیانیه‌ای مدعی شد که قرار است در دیدار با همتایان خود از چین و روسیه، از آنها بخواهد تا با اتخاذ یک رویکرد بین المللی هماهنگ در قبال افغانستان موافقت کنند تا به این ترتیب، مانع از تبدیل این کشور به پناهگاهی امن برای گروه‌های مسلح تروریستی شوند.
قرار است وزرای خارجه ۵ عضو دائمی شورای امنیت، امروز چهارشنبه در حاشیه مجمع عمومی سازمان ملل، با آنتونیو گوترش دبیرکل سازمان ملل متحد، دیدار کنند و تراس مدعی است که می‌خواهد از این فرصت در راستای همکاری هرچه بیشتر جهت بهبود امنیت بین الملل با تمرکز ویژه بر افغانستان استفاده کند.
تراس در این باره مدعی شد: اگر می‌خواهیم مانع از تبدیل افغانستان به پناهگاه ترور جهانی شویم، پس لازم است که جامعه بین الملل از جمله روسیه و چین، در تعامل با طالبان به منزله یک تَن واحد عمل کنند.
این اظهارات در حالی مطرح می‌شود که پیشتر، شیء جینپینگ رئیس جمهور چین گفته بود که طرفین ذی نفع در افغانستان باید تروریسم را ریشه کن کنند و در این راه دولت پکن، تا حد امکان کمک‌های بیشتری را به این کشور اختصاص خواهد داد.
در مقابل، روسیه هم می‌گوید که عجله‌ای برای به رسمیت شناختن طالبان ندارد اما لازم است که با این گروه تعامل داشته باشد حال آنکه قدرت‌های جهانی نیز باید رفع توقیف دارایی‌های افغانستان را بررسی کنند.
پیشتر گوترش هشدار داده بود که عدم تزریق نقدینگی به اقتصاد افغانستان، این کشور را که هم اکنون نیز بحران انسانی را تجربه می‌کند؛ به مرز فروپاشی خواهد رساند.
کپی شد
All Content by Mehr News Agency is licensed under a Creative Commons Attribution 4.0 International License.

source

توسط jahankhabari

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.