رهبران انگلیس و آمریکا با تاکید بر روابط دو کشور در کاخ سفید به گشت و گذار پرداخته و درباره خطرات تغییرات آب و هوایی نیز گفتگوی کردند.
به گزارش ایسنا، به نقل از خبرگزاری تاس، بوریس جانسون و جو بایدن، نخست وزیر انگلیس و رئیس جمهوری آمریکا توافق کردند که رویکرد دو کشور در قبال چین و روسیه بایستی بر اساس ارزش‌های مشترک واشنگتن و لندن باشد.
بر اساس بیانیه منتشر شده از سوی سخنگوی جانسون، دو طرف همچنین درباره چندین موضوع بین‌المللی نیز گفتگو و توافق کردند تا این مسائل را بر اساس ارزش‌های مشترک پیگیری کنند.
جانسون همچنین ادامه داد، به دنبال شرکت در “اجلاس دموکراسی” است که ۹ تا ۱۰ دسامبر ۲۰۲۱ برگزار می‌شود و بایدن پیشتر وی را برای این اجلاس دعوت کرده بود.
این اجلاس به صورت ویدئو کنفرانس برگزار می‌شود و بر سه مساله مقابله با فساد، حفاظت در مقابل خودکامگی و استبداد و رعایت حقوق بشر تمرکز دارد.
در جریان دیدار بایدن و جانسون در کاخ سفید، دو طرف همچنین درباره شراکت امنیتی استرالیا، ‌آمریکا و انگلی موسوم به “آکوس” نیز گفتگو داشتند.
دیدار جانسون و بایدن در کاخ سفید در حالی صورت گرفته که نخست وزیر انگلیس زمانی نگران این بود که روابط گرمش با دونالد ترامپ، رئیس جمهوری سابق آمریکا به روابطش با بایدن لطمه بزند اما دیدار روز سه شنبه در کاخ سفید خوب پیش رفت.
بایدن به جانسون گفت که برای شرکت در نشست تغییرات جوی سازمان ملل که قرار است اواخر سال جاری میلادی در انگلیس برگزار شود، به این کشور سفر کند.
جانسون هم پاسخ داد: ما به شما در آنجا نیاز داریم.
این نشست با عنوان “UN COP۲۶” قرار است در گلاسکو و در اکتبر برگزار شود و هدفش رسیدگی به مساله گرمایش جهانی زمین است.
در بخش دیگری از دیدار بین رئیس جمهوری آمریکا و جانسون، دو طرف همچنین توافق کردند که به رسمیت شناخته شدن طالبان در جامعه بین‌الملل بایستی هماهنگ و مشروط به رعایت حقوق بشر از سوی این گروه باشد.
دو طرف همچنین به بیان دیدگاه‌هایشان در این باره نیز پرداختند که رویکردی دیپلماتیک بهترین راه برای اجتناب از بروز بحران بشری در افغانستان است و برای این منظور از هیچ تلاشی دریغ نمی‌کنند تا افرادی که جانشان را برای صلح و ثبات در این کشور فدا کردند، همیشه در یادها بمانند.
انتهای پیام

source

توسط jahankhabari

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.