سازمان ملل، اتحادیه‌های اروپا، آفریقا و اتحادیه عرب و جمعی از کشورهای جهان در بیانیه‌های جداگانه کودتای نافرجام در سودان را محکوم کرده و حمایت خود را از نهادهای دولتی و روند گذار دیپلماتیک در این کشور اعلام کردند.
به گزارش ایسنا، به نقل از خبرگزاری فرانسه، ایالات متحده تلاش برای کودتا در سودان را محکوم کرده و نسبت به هرگونه “دخالت خارجی” هشدار داد.
ند پرایس، سخنگوی وزارت خارجه آمریکا در بیانیه‌ای اعلام کرد که ایالات متحده حمایت خود را از “گذار دموکراتیک” در سودان ادامه می‌دهد.
وی هرگونه “اقدامات ضد دموکراتیک” را محکوم کرده و نسبت به “مداخلات خارجی با هدف انتشار اطلاعات غلط و تضعیف اراده سودانی‌ها” هشدار داد.
گروه ترویکا (آمریکا،انگلیس و نروژ) نیز در بیانیه‌ای جداگانه اعلام کرد که با هرگونه مانع تراشی یا اخلال در تلاش مردم سودان برای ایجاد آینده‌ای دموکراتیک، صلح آمیز و مرفه مقابله خواهد شد.
این نهاد از اجزای غیرنظامی و نظامی و همه بازیگران سیاسی سودان خواست برای جلوگیری از تهدید گذار دموکراتیک و ایجاد نهادهای انتقالی و توقف تنش‌ها در شرق و دیگر مناطق با هم همکاری کنند.
این سه کشور حمایت قوی خود را از انتقال دموکراتیک سودان اعلام و تاکید کردند: “کسانی که به دنبال تضعیف گذار تحت رهبری غیرنظامیان هستند باید درک کنند که شرکای بین المللی سودان محکم پشت مردم و دولت انتقالی سودان ایستاده اند.”
در همین زمینه ، سازمان ملل متحد هرگونه تلاش برای جایگزینی رژیم مدنی در سودان با حکومت نظامی را تحت هرگونه توجیهی محکوم کرد. 
نماینده ویژه دبیرکل سازمان ملل متحد و رئیس مأموریت کمکی انتقال ملل متحد در سودان هم متعهد شد از تحول مدنی در این کشور حمایت کند.
اتحادیه اروپا نیز تلاش برای کودتای نظامی در سودان را محکوم کرد و بر حمایت مداوم خود از دولت انتقالی تأکید کرد.
جوزپ بورل، نماینده سیاست خارجی اتحادیه اروپا در حساب شخصی خود در شبکه اجتماعی “توییتر” نوشت: “اتحادیه اروپا اقدام کودتای امروز در سودان را به شدت محکوم می کند.”
وی افزود: “ما به حمایت از دولت انتقالی سودان در ایجاد صلح ، رفاه و دموکراسی در این کشور ادامه می دهیم.”
موسی فکی، رئیس کمیسیون اتحادیه آفریقا هم کودتای نافرجام را که با هدف سرنگونی قدرت انتقالی در سودان انجام شد  به شدت محکوم و از شکست این تلاش ابراز خرسندی کرد.
وی در بیانیه‌ای از همه بازیگران سودان خواست تا قاطعانه در کنار مقامات قانونی و روند گذار دموکراتیک باشند.
احمد ابوالغیط ، دبیرکل اتحادیه عرب هم کودتای نافرجام در سودان را محکوم و بر حمایت اتحادیه عرب از دوره انتقالی در این کشور تأکید کرد.
یک منبع رسمی در دبیرخانه اتحادیه عرب در بیانیه‌ای گفت که “ثبات سودان برای اتحادیه عرب مهم است و سودان ستون مهمی در ثبات جهان عرب است.”
مصر نیز تلاش کودتای نافرجام در سودان را که تحت رهبری سرلشکر “عبدالباقی الحسن عثمان” و ۲۲ افسر در رده‌های مختلف انجام شد ، محکوم کرد.
در بیانیه وزارت خارجه مصر آمده است: “جمهوری عربی مصر تلاش کودتای نافرجام را که صبح سه شنبه جمهوری برادر سودان شاهد آن بود، محکوم می کند و از نهادهای دولت انتقالی سودان و تلاش های خستگی ناپذیر آن برای دستیابی به آرزوها و خواسته‌های مردم سودان در این مرحله مهم از تاریخ آن  حمایت می‌کند. “
وزارت امور خارجه بحرین هم ضمن محکومیت  شدید کودتای نافرجام در جمهوری  سودان، آن را اقدامی غیرقابل قبول با هدف ضربه زدن به امنیت و ثبات، ایجاد هرج و مرج و تهدید منافع مردم سودان خواند.
این وزارتخانه در بیانیه‌ای از حمایت کامل بحرین از جمهوری سودان و مردم برادر آن و حمایت از همه مراحل، رویه‌ها و سیاست‌های اتخاذ شده برای حفظ حاکمیت سودان و حفظ امنیت و ثبات این کشور در جهت دستیابی به آرمانهای مردم برادر سودان برای صلح ، توسعه و رفاه تاکید کرد.
قطر هم به شدت تلاش کودتای نافرجام را که مقامات سودان آن را خنثی کردند، محکوم کرد.
وزارت خارجه قطر در بیانیه‌ای این تلاش را “هدف قرار دادن آرزوها و امیدهای مردم سودان برای گذار دموکراتیک ، آزادی ، صلح و عدالت” دانست.
در این بیانیه بر “حمایت کامل دولت قطر از سودان و مردم آن در حفظ حاکمیت، وحدت، امنیت و ثبات سودان” تاکید شد است.
روز سه شنبه تلویزیون رسمی سودان از تلاش ناکام برای کودتا در این کشور خبر داد.
این اقدام توسط گروهی از افسران ارتش سودان که تلاش داشتند ساحتمان رادیو تلویزیون را در کنترل بگیرند صورت گرفت اما از سوی شورای انتقالی سودان این تلاش خنثی شد و ارتش اعلام کرد که در خیابان‌ها منتهی شده و اوضع در کنترل کامل است.
همچنین ۴۰ افسر ارتش در رده‌های مختلف به جزم مداخله در این تلاش بازداشت شدند.
انتهای پیام

source

توسط jahankhabari

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.