وبگاه آمریکایی بلومبرگ در گزارشی اعلام کرد که دیدار وزیر خارجه و نمایندگان ارشد ایران، عربستان، برخی کشورهای عرب منطقه و اتحادیه اروپا نشانه کاهش تنش ها در خاورمیانه است.
به گزارش خبرگزاری مهر، بلومبرگ در گزارشی اعلام کرد که دیپلمات‌های ارشد ایران و عربستان و اتحادیه اروپا برای دومین بار در کمتر از یک ماه با یکدیگر دیدار کردند.
مطابق این گزارش، دیدار مذکور که در روز سه شنبه انجام شده است، نشانه‌ای از افزایش تلاش‌ها برای کاهش تنش‌ها در خاورمیانه در حالی که تهران برای از سرگیری مذاکرات احیای توافق هسته‌ای آماده می‌شود، تلقی شده است.
بلومبرگ در ادامه اعلام کرد که ایران همچنین در حاشیه مجمع عمومی سازمان ملل متحد، با وزرای خارجه کشورهای اروپایی برای بحث درباره توافق هسته‌ای و مسائل منطقه‌ای دیدار کرده است.
روز گذشته بود که نشست چندجانبه ای در خصوص عراق در حاشیه هفتاد و ششمین نشست مجمع عمومی سازمان ملل متحد در نیوریورک برگزار شد. در این نشست که به ریاست «فؤاد حسین» وزیر خارجه عراق در محل اقامتگاه سفیر عراق در نیویورک برگزار شد، وزرای خارجه و نمایندگان ارشد جمهوری اسلامی ایران، اردن، عربستان سعودی، ترکیه، کویت، مصر، قطر، فرانسه، مسئول عالی سیاست خارجی اتحادیه اروپا، دبیرکل اتحادیه عرب، دبیرکل سازمان همکاری اسلامی، دبیرکل شورای همکاری خلیج فارس حضور داشتند.
وزارتخانه مذکور در بیانیه‌ای اعلام کرد که شرکت کنندگان موافقت کردند که در تاریخی که مشخص نشد، مجدداً در اردن ملاقات کنند. پیش از این نیز منابع هندی از سفر آتی وزرای خارجه ایران و عربستان به دهلی نو جهت رایزنی پیرامون تحولات منطقه از جمله اوضاع در افغانستان و بررسی روابط تهران و ریاض خبر داده بودند.
بلومبرگ در پایان گفت که اروپا از ایران خواسته است که مذاکرات احیای برجام را که پس از انتخابات ریاست جمهوری در ایران در ماه ژوئن متوقف شده بود، از سر بگیرد.
کپی شد
All Content by Mehr News Agency is licensed under a Creative Commons Attribution 4.0 International License.

source

توسط jahankhabari

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.