وزیر خارجه سوریه در یک گفتگوی اختصاصی تصریح کرد دمشق حضور نظامی ترکیه در سوریه را اقدامی «اشغالگرانه» می‌داند و خواهان آن است که ترکیه هرچه سریع‌تر نیروهای خود را از خاک این کشور خارج کند.
به گزارش خبرگزاری مهر، «فیصل مقداد» وزیر خارجه سوریه در گفتگویی اختصاصی با خبرگزاری اسپوتنیک روسیه به صراحت اعلام کرد که حضور نظامی ترکیه در خاک این کشور از نگاه مقامات دمشق یک اقدام اشغالگرانه تلقی می‌شود و سوریه خواهان خروج هرچه سریع‌تر نیروهای نظامی ترکیه از خاک این کشور است.
مقداد در ادامه سخنانش تأکید کرد که نیروهای ترکیه لازم است از مناطق مورد مناقشه به سرعت خارج شوند چرا که سوریه این حضور را نقض حقوق [حاکمیتی] خود می‌داند.
وزیر خارجه سوریه در ادامه افزود: «دلیل اصلی برای این [تشدید تنش‌ها در منطقه ادلب] اشغالگری ترکیه و حمایت این کشور از گروه‌های تروریستی حاضر در این منطقه است. ترکیه باید هرچه سریع‌تر عقب نشینی کند و جامعه بین‌المللی نیز باید از تلاش‌های سوریه برای آزادسازی مناطق اشغال شده در شمال این کشور حمایت کند».
این اظهارات وزیر خارجه سوریه در حالی مطرح می‌شود که در آستانه دیدار سه جانبه مقامات ایران، ترکیه و سوریه در هفته آینده، ترکیه به تازگی نیروهای نظامی بیشتری را در شمال غرب سوریه مستقر کرده است.
گفتنی است که به رغم توافق «رجب طیب اردوغان» رئیس جمهور ترکیه و «ولادیمیر پوتین» همتای روسی وی بر سر برقراری آتش بس میان نیروهای نظامی ترکیه و سوریه، آنکارا بیش از یک سال است که حضور نظامی خود در خاک سوریه را با ثابت نگه داشتن موقعیت‌های جنگی خود همچنان حفظ کرده است.
رئیس جمهور روسیه نیز به تازگی تداوم حضور نیروهای نظامی خارجی در سوریه را یک «مشکل مهم» در روند تحولات جاری خواند و بر ضرورت خروج این نیروها از منطقه تأکید کرد.
از سوی دیگر، «سرگئی ریابکوف» معاون وزیر خارجه روسیه نیز در اظهاراتی تداوم حضور نیروهای نظامی آمریکا در شرق سوریه را معادل تجزیه دوفاکتوی این کشور جنگ زده خواند؛ نیروهایی که از اواخر سال ۲۰۱۵ خاک سوریه را اشغال کرده‌اند.
کپی شد
All Content by Mehr News Agency is licensed under a Creative Commons Attribution 4.0 International License.

source

توسط jahankhabari

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.