یک مقام وزارت خارجه آمریکا ادعا کرده که دولت بایدن در حال تهیه برنامه‌ای برای جایگزینی عدم بازگشت ایران به برجام است.
به گزارش خبرگزاری مهر به نقل از سی ان ان، منبع آگاه از وزارت خارجه آمریکا و از مسئولان این وزارت خانه ادعا کرده است که دولت «جو بایدن» در حال تدوین برنامه جایگزین برای وضعیتی است که ایران با وجود پیشرفت‌های هسته‌ای، اما به برجام بازنگردد.
این منبع آگاه گفته است که با وجود صبر آمریکا و شرکای برجام برای بازگشت ایران به توافق هسته‌ای، اما این صبر همیشگی نخواهد بود.
این مقام وزارت خارجه آمریکا که نامی از او فاش و اعلام نشده است، در عین حال مدعی شده که نگرانی اصلی درباره ایران است که بخواهد برنامه هسته‌ای خود را تقویت کند و برای بازگشت به برجام تعامل نداشته باشد.
ایران ۲ سال پس از خروج یکجانبه آمریکا از برجام و تعلل طرف‌های اروپایی در عمل به تعهداتشان در این توافق، گام‌هایی را تحت نظارت آژانس برای کاهش تعهداتش آغاز و اعلام کرد که در صورت لغو تحریم‌ها و اجرای تعهدات برجامی از سوی دیگر طرف‌های این توافق، تدابیر جبرانی در برجام برگشت پذیر خواهد بود.
پنجم اسفند ماه گذشته ایران در راستای اجرای ماده ششم قانون «اقدام راهبردی برای لغو تحریم‌ها و صیانت از منافع ملت ایران» نظارت‌های فراپادمانی و اجرای داوطلبانه پروتکل الحاقی را متوقف کرد.
ایران تا کنون بارها بر صلح‌آمیز بودن برنامه هسته‌ای خود تاکید داشته است. این در حالی است که در مقابل کشورهای غربی و آمریکا همواره با طرح ادعاهایی تلاش دارند تا برنامه هسته‌ای ایران را نگران کننده نشان دهند.
منابع صهیونیستی طی چند ماه گذشته با ارائه ادعاها و اتهامات اثبات نشده علیه ایران در تلاش برای تشدید فشارها به کشورهای اروپایی و آمریکا برای صرف نظر از بازگشت به برجام بوده‌اند.
در عین حال، «حسین امیرعبداللهیان»، وزیر امور خارجه ایران در گفتگو با مقامات و رهبران سیاسی کشورها در حاشیه اجلاس مجمع عمومی سازمان ملل تاکید کرده است که با وجود آمادگی ایران برای انجام همه تعهدات توافق برجام، اما انجام این تعهدات مشروط به لغو همه تحریم‌های غیرقانونی آمریکا علیه ایران است و مواضع تهران در خصوص مذاکرات وین، مذاکره برای مذاکره نیست، بلکه مذاکره باید معطوف به تأمین منافع مردم ایران باشد.
کپی شد
All Content by Mehr News Agency is licensed under a Creative Commons Attribution 4.0 International License.

source

توسط jahankhabari

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.