تایوان امروز (پنج‌شنبه) اعلام کرد، درخواست خود برای الحاق به توافق تجاری شراکت ترانس-پاسیفیک را ارائه کرده است؛ اقدامی که انتظار می‌رود با مخالفت شدید چین مواجه شود.
به گزارش ایسنا، به نوشته روزنامه نیکئی، مقامات تایوان درخواست عضویت خود در توافق تجاری شراکت ترانس پاسیفیک را به نیوزیلند که به عنوان ضامن این توافق تجاری حاشیه اقیانوس آرام عمل می‌کند، تقدیم کردند و تلاش می‌کنند تا حمایت تمامی اعضای این پیمان را بدست آورند.
این اقدام کمتر از یک هفته پس از آنکه چین درخواست عضویت خود در توافق شراکت ترانس-پاسیفیک را ارائه کرد، صورت می‌گیرد. توافق تجاری شراکت ترانس-پاسیفیک قوانین تجارت بدون تعرفه و سرمایه‌گذاری و گردش داده‌ها را تعیین می‌کند. این زمان‌بندی نشان می‌دهد که تایوان در واکنش نشان دادن به درخواست الحاق چین عجله دارد.
تایوان برای پیوستن به توافق تجاری شراکت ترانس پاسیفیک باید از سوی تمامی ۱۱ عضو موجود در این توافق از جمله ژاپن و استرالیا تایید شود. تایوان در حال حاضر با نیوزیلند و سنگاپور که دیگر اعضای این توافق هستند، توافق تجارت آزاد دوجانبه دارد.
عضویت در توافق شراکت ترانس-پاسیفیک یکی از اهداف تسای اینگ-ون، رئیس جمهوری تایوان بوده است.
یکی از مقامات وزارت امور خارجه ژاپن گفت: دولت توکیو این درخواست تایوان را که به اجرای قانون و حفظ ارزش‌های دموکراتیک پایبند است، یک تحول مثبت می‌داند.
تایوان تاکنون به خاطر مخالفت‌های چین قادر نبوده به برخی از نهادهای بین‌المللی بپیوندد چرا که چین تایوان را بخشی از قلمرو خود می‌داند.
اگر ابتدا چین به این توافق ملحق شود، از آنجایی که اعضای جدید باید تایید همه کشورهای عضو را بدست آورند، ممکن است درخواست تایوان از سوی پکن رد شود.
استرالیا، برونئی، کانادا، شیلی، ژاپن، مالزی، مکزیک، نیزلند، پرو، سنگاپور و ویتنام ۱۱ عضو توافق تجاری شراکت ترانس-پاسیفیک هستند. انگلیس نیز مذاکرات برای الحاق به توافق را آغاز کرده است.
انتهای پیام

source

توسط jahankhabari

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.