برخی مقامات رسمی آمریکا در کاخ سفید با ارسال سیگنال‌های اطمینان‌بخشی برای دولت رژیم صهیونیستی تاکید کردند، تصمیمی که در کنگره برای لغو اختصاص مبلغ یک میلیارد دلار جهت حمایت مالی از سامانه "گنبد آهنین" گرفته شد، تصمیمی فنی بوده و تصویب این بند ظرف چند هفته و چند ماه آینده با یک قانون جداگانه انجام خواهد شد.
به گزارش ایسنا، به نوشته روزنامه فرامنطقه‌ای الشرق الاوسط، گرچه مقامات آمریکایی در پیام‌هایی به رژیم صهیونیستی اطمینان دادند که پشتیبانی مالی از سامانه “گنبد آهنین” ظرف چند هفته و چند ماه آینده با یک قانون جداگانه محقق می‌شود، اما اختلاف‌نظر شدیدی میان کابینه رژیم صهیونیستی به ریاست نفتالی بنت و یائیر لاپید و اپوزیسیون این رژیم به ریاست بنیامین نتانیاهو بر سر این موضوع شکل گرفت.
پیشتر گروهی از اعضای حزب دموکرات در کنگره آمریکا به ریاست الکساندرا کورتز، رشیده طلیب، الهان عمر، ایانا بریسلی و برامیلا جایابال، با تصویب بودجه‌ای برای حمایت از سامانه “گنبد آهنین” مخالفت کردند زیرا از آن به عنوان سلاحی برای حمایت از رژیم اشغالگر اسرائیل استفاده می‌شود و تصویب چنین طرحی به ابقای اسرائیل تشویق می‌کند، در ادامه بند مربوط به این مساله از بودجه حذف شد، یعنی کمکی که جو بایدن، رئیس جمهور آمریکا وعده آن را داده بود، تعلیق شد، برخی مسؤولان کاخ سفید سریعا برای رژیم صهیونیستی سیگنال‌های اطمینان‌بخشی ارسال و اعلام کردند: اکثریت اعضای مجلس سنا و نمایندگان موافق تصویب کمک‌های اضطراری برای اسرائیل هستند. با وجود اینکه شاخه سوسیال داخل حزب دموکرات به شدت با این بند مخالفت می‌کند، دولت اطمینان دارد که این مشکل را رفع خواهد کرد و این مساله به عنوان طرحی مستقل در این هفته دوباره ارائه خواهد شد.
در پی این تصمیم لاپید، نخست وزیر جانشین و وزیر خارجه با ستینی هویر، رهبر اکثریت مجلس نمایندگان آمریکا تماس گرفته و به او گفت: با گروهی از حامیان اسرائیل در کنگره همانند تد دویچ، کتی مانینگ، جاش گوتهایمر، ریچی توریس، براد اشنایدر و غیره پیش‌نویس قانونی ویژه حمایت مالی کامل از گنبد آهنین را ارائه خواهند کرد و به موفقیت آن اطمینان دارد.
لاپید عصر چهارشنبه در اظهاراتی تند نتانیاهو را متهم کرد روابط با حزب دموکرات را تخریب می‌کند، او گفت: کابینه نتانیاهو از سال‌ها قبل با زورگویی با هم‌پیمانان ما در حزب دموکرات آمریکا برخورد کرده و کنگره را نادیده می‌گیرد واین امر موجب زیان‌هایی شده که امروز آنها را شاهد هستیم اما کابینه ما تغییر اساسی را در این تعامل ایجاد کرد و این روابط را از نو ساخت و موفق شد اعتماد را به روابط خود با هر دو حزب جمهوری‌خواه و دموکرات آمریکا بازگرداند.
نشمان شای، از وزرای کابینه بنت نیز گفت: اسرائیل پس از اختلاف بزرگی که کابینه قبلی با یهودیان آمریکا ایجاد کرد، به سرمایه‌گذاری برای اصلاح بلند مدت روابط با حزب دموکرات نیاز دارد.
شای افزود: مساله آپارتاید رو به وخامت است و به ما به عنوان نژادپرست‌هایی نسبت به اعراب نگاه می‌شود و با وجود اینکه دولت بایدن بسیار با اسرائیل دوست است، ما در مورد آینده دور این روابط نگران هستیم.
حزب لیکود در پاسخ به این اتهام‌ها در بیانیه شدیداللحنی اعلام کرد: بنت و لاپید جهل حیرت‌انگیزی را نشان داده و برای سرپوش گذاشتن بر شکست خود تلاش می‌کنند.
لیکود در ادامه تاکید کرد: نتانیاهو، نخست وزیر سابق همان کسی است که با دولت باراک اوباما در مورد بزرگترین برنامه آمریکا برای پشتیبانی امنیتی از اسرائیل به ارزش ۳۸ میلیارد دلار در طول ده سال توافق کرد، نتانیاهو برای موفقیت در این زمینه با صدها نماینده دموکرات کنگره دیدار کرده و آنها را برای این حمایت به نفع اسرائیل و از همه مهمتر برای امنیت اسرائیل به کار گرفت. در دوره او حتی یک بار هم حکمی علیه اسرائیل در کنگره تصویب نشد.
رهبران رژیم صهیونیستی از اظهارات بایدن در سازمان ملل به ویژه گفته‌های او در موضوع فلسطین و ایران استقبال کردند.
یک منبع سیاسی در تل‌آویو در این رابطه اظهار کرد: محتوای این سخنرانی نتوانست کابینه‌ای را غافلگیر کند که در رسیدن واشنگتن به این نتیجه که “راه‌حل دو کشوری در حال حاضر قابل اجرا نیست” نقش داشته است.
یک منبع عالی رتبه و نزدیک به بنت نیز مدعی شد: اظهارات بایدن برای هر دو طرف اهمیت دارند اولا اینکه باعث طولانی شدن عمر کابینه اسرائیلی شده و فشارها بر آن از طرف احزاب داخل ائتلاف را کاهش می‌دهد و دوم اینکه از فشار جامعه جهانی برای برداشتن گام‌هایی سیاسی به سوی فلسطینی‌ها می‌کاهد.
این منبع مدعی شد: حتی تشکیلات خودگردان فلسطین متوجه شد که در حال حاضر در مسیر سازش دائمی هیچ نتیجه‌ای حاصل نخواهد شد پس همکاری در زمینه بررسی راهکارهای بهبود اقتصاد را آغاز کرده و لیستی از خواسته‌های خود از اسرائیل و آمریکا را جهت پیشبرد اقدامات و پروژه‌های اقتصادی در مناطق فلسطینی ارائه کرد. موافقت کابینه اسرائیل با افزایش صدور مجوزهای کار در اراضی اشغالی برای کارگران فلسطینی به ۱۵ هزار مورد نیز در همین چارچوب قرار می‌گیرند، علاوه بر این تشکیلات با ساخت چند صد واحد مسکونی در روستاهای فلسطینی واقع در منطقه سی موافقت کرد و تل‌آویو آن را حسن نیتی از سوی فلسطینی‌ها تلقی کرد.
اما منبع یاد شده افزود: اینکه بایدن اعلام کرد صفحه جدیدی از روابط میان آمریکا و سازمان ملل باز شده، باعث نگرانی در اسرائیل شد زیرا این سازمان را علیه خود می‌داند و از این بابت نگران است که نزدیک شدن بایدن به سازمان ملل منجر به این شود که او به اجرای قطعنامه‌های متعدد این سازمان “علیه اسرائیل” توجه نشان دهد.
انتهای پیام

source

توسط jahankhabari

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.