سخنگوی طالبان با اشاره به اینکه این گروه خواستار قطع تمام مسیرهای قاچاق مواد مخدر از افغانستان است، گفت که بسیاری از کشورها می توانند در این زمینه این گروه را یاری کنند.
به گزارش خبرگزاری مهر به نقل از اسپوتنیک، «ذبیح الله مجاهد» معاون وزارت فرهنگ و اطلاع رسانی دولت موقت طالبان و همچنین سخنگوی این گروه اعلام کرد که این گروه می‌خواهد تمام مسیرهای قاچاق مواد مخدر از افغانستان به کشورهای دیگر را قطع کند و در این زمینه از روسیه طلب یاری می‌کند.
مجاهد در همین رابطه گفت: می‌خواهیم قاچاق مواد مخدر از افغانستان به کشورهای دیگر را متوقف کنیم. ما تمام مسیرها را مسدود خواهیم کرد. کاشت حشیش در افغانستان نیز مشکلی جدی به شمار می‌آید و بسیار مهم است که به کشاورزان جایگزینی (برای کاشت) ارائه شود. در همین زمینه، بسیاری از کشورها از جمله روسیه می‌توانند در قطع مسیرهای قاچاق مواد مخدر کمک کنند.
مطابق برآوردهای مختلف، حجم تولید غیرقانونی مواد افیونی از سال ۲۰۰۱ یعنی زمانی که نظامیان آمریکایی وارد افغانستان شدند، بین ۱۷ تا ۴۰ برابر افزایش یافته است. آمریکا آنطور که مدعی است، از آن زمان تاکنون ۸.۶ میلیارد دلار برای مبارزه با تولید مواد مخدر در افغانستان هزینه کرده است، اما این کشور همچنان بزرگترین تولید کننده تریاک در جهان است.
وی همچنین در ادامه صحبت‌هایش با اشاره به مسئله استرداد «اشرف غنی» رئیس جمهور سابق این کشور و همچنین آنطور که گفته می‌شود مسئله پول‌هایی که وی با خود از افغانستان خارج کرده است، گفت: نه، ما به دنبال استرداد غنی نیستیم، اما اشرف غنی پول‌های کشور را دزدیده است و ما خواستار این هستیم که آن پول‌ها باید به بانک بازگردانده شوند چرا که آن پول‌ها به مردم و بانک‌های ما تعلق دارد.
لازم به توضیح است که همزمان با سقوط کابل به دست طالبان و سیطره آنها بر افغانستان، اشرف غنی رئیس جمهور سابق، از این کشور گریخت.
کپی شد
All Content by Mehr News Agency is licensed under a Creative Commons Attribution 4.0 International License.

source

توسط jahankhabari

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.