سخنگوی وزارت خارجه چین امروز و پس از آزادی تبعه خود از کانادا پس از حدود ۳ سال زندان، در سخنانی اعلام کرد: اتهامات علیه مدیر هوآوی، تماما ساختگی و سیاسی هستند.
به گزارش خبرگزاری مهر، «هوآ چون اینگ» سخنگوی وزارت خارجه چین امروز شنبه در خصوص آزادی تبعه خود از کانادا پس از حدود ۳ سال زندان در سخنانی اعلام کرد که اتهامات وارده علیه وی تماما ساختگی و سیاسی بوده اند.
سخنگوی وزارت خارجه چین در این باره اضافه کرد: این اتهامات تحت تعقیب قرار دادن سیاسی به شمار می آیند.
موضع گیری پکن در این باره در حالی بیان می شود که یک قاضی کانادایی با لغو شرایط وثیقه و امضای حکم آزادی، به بازداشت خانگی «مِنگ وانژو» مدیر ارشد مالی شرکت هوآوی پس از دو سال و نیم پایان داد.
آزادی منگ وانژو پس از آن صورت گرفت که وی با وزارت دادگستری ایالات متحده به توافقی برای منع پیگرد قانونی دست یافت.
گفتنی است، وزارت دادگستری ایالات متحده دیروز جمعه اعلام کرد: منگ همچنین با عدم ارتکاب به سایر جرائم فدرال، ایالتی و محلی موافقت کرده است. اگر منگ این توافق را نقض کند، وی در معرض پیگرد قانونی برای تمام اتهاماتی قرار می‌گیرد که در سومین کیفرخواست لغو شده در این پرونده مطرح شده است.
وزارت دادگستری ایالات متحده در ادامه تأکید کرد که دولت آمریکا همچنین با پس گرفتن درخواستی که به وزارت دادگستری کانادا برای استرداد منگ داده، موافقت کرده است.
شایان ذکر است، دولت‌های غربی و در رأس آنها آمریکا همواره اتهاماتی علیه چین و همچنین غول‌های فناوری این کشور مبنی بر جاسوسی و سرقت اطلاعات از طرق مختلف از جمله حملات سایبری مطرح می‌کنند؛ حال آنکه پکن شدیداً این اتهامات را رد می‌کند.
پیشرفت‌های چشمگیر شرکت‌های فناوری چینی از جمله شرکت هوآوی در زمینه فناوری‌های نوین ارتباطی، دولت‌های غربی و شرکت‌های تابعه شان را از پیدا شدن رقیبی قدرتمند که جایگاه آنها را در عرصه فناوری‌های جهانی به مخاطره اندازد، به شدت نگران کرده است.
کپی شد
All Content by Mehr News Agency is licensed under a Creative Commons Attribution 4.0 International License.

source

توسط jahankhabari

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.