وزیر امور خارجه روسیه روز جمعه با دبیرکل سازمان ملل درباره اخرین تحولات جهان به ویژه پرونده‌های داغ منطقه گفتگو کرد.
به گزارش ایسنا، به نقل از خبرگزاری فرانسه، سرگئی لاوروف، وزیر خارجه روسیه و آنتونیو گوترش، دبیرکل سازمان ملل در این دیدار در حاشیه هفتاد و ششمین نشست مجمع عمومی تعدادی از موضوعات بین المللی از جمله افغانستان، سوریه، لیبی و دیگر کشورها را مورد بحث قرار دادند.
در بیانیه دفتر گوترش آمده است که دو طرف “درباره همکاری بین روسیه و سازمان ملل در زمینه‌های مختلف بحث و تبادل نظر کردند.
همچنین در این دیدار درباره تحولات اخیر در اوکراین هم گفتگو شد.
لاوروف پیشتر در نشست وزرای خارجه پنج عضو دائم شورای امنیت با حضور دبیرکل سازمان ملل شرکت کرد.
همچنین وزیر خارجه روسیه در دیدار با محمد المنفی، رئیس شورای ریاستی لیبی دیدار و از پیشرفت‌های صورت گرفته در روند حل و فصل در لیبی طی یک سال گذشته تقدیر کرد.
لاوروف در این دیدار بر اهمیت دستیابی به اجماع در لیبی در مورد نکات اساسی دستور کار ملی، با در نظر گرفتن منافع همه لیبیایی‌ها، به منظور حفظ وحدت، حاکمیت و تمامیت ارضی کشور تاکید کرد.

وزیر امور خارجه روسیه همچنین روز جمعه در نیویورک با رمضان لعمامره، همتای الجزایری خود، تعدادی از پرونده‌های مربوط به دستور کار دوجانبه، منطقه‌ای و بین المللی را مورد بحث و بررسی قرار داد.
وزارت امور خارجه روسیه در بیانیه‌ای تأکید کرد که در این نشست که در حاشیه مجمع عمومی سازمان ملل متحد برگزار شد، درباره اقدامات لازم برای توسعه روابط دوجانبه بین دو کشور ، به ویژه با فعال سازی گفتگوی سیاسی و تقویت همکاری‌ها در زمینه‌های مختلف بحث و گفتگو شد. 
دو وزیر همچنین در مورد مسائل مهم در دستور کار بین المللی و منطقه‌ای ، از جمله تحولات سوریه و لیبی و حل و فصل در صحرای غربی تبادل نظر کردند.
دو طرف در ادامه بر اهمیت حل و فصل اختلافات بر اساس قوانین بین المللی ، بدون هیچ گونه دخالت از خارج ، و احترام به حقوق مردم در تعیین سرنوشت خود تاکید کردند.
انتهای پیام

source

توسط jahankhabari

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.