جاستین ترودو، نخست وزیر کانادا اعلام کرد که مایکل اسپاور و مایکل کووریگ شهروندان کانادایی پس از تقریبا سه سال بازداشت در چین به کانادا برمی گردند.
به گزارش ایسنا به نقل از سی بی سی، ترودو در اتاوا گفت: «این دو مرد تجربه سخت و باورنکردنی را پشت سر گذاشته اند. در ۱۰۰۰ روز گذشته آنها قدرت، پشتکار، تاب آوری و لطف خود را نشان داده‌اند.»
ترودو همچنین گفت که اسپاور و کووریگ حدود ساعت ۷ و نیم بعد از ظهر سوار پرواز شده‌اند و دومینیک بارتون، سفیر کانادا در چین هم آنها را همراهی می‌کند.

پس از دستگیری منگ وانگژو، مدیر شرکت هوآوی چین در ونکوور به درخواست دولت ایالات متحده آمریکا در ۱ دسامبر ۲۰۱۸، مایکل اسپاور و مایکل کووریگ در اقدامی تلافی جویانه بازداشت شدند.
منگ، مدیر ارشد شرکت هواوی چین که به اتهام فساد از سوی آمریکا در کانادا زندانی بود، بعد از توافقی با دادستان‌ها آزاد شده و در پروازی بلافاصله عازم کشورش چین شده است.
روز جمعه وزارت دادگستری آمریکا تقاضای استرداد خانم منگ را پس گرفت.
منگ بعد از دادگاه به خبرنگاران گفت “زندگی من زیر و زبر شده. این دوره‌ای پرالتهاب برای من بود. اما همه چیز یک روی خوب نیز دارد. من هیچگاه تمام پیام‌های محبت‌آمیزی را که از سراسر جهان گرفتم، فراموش نخواهم کرد.”
او کمی پس از خروج از دادگاه با پرواز شرکت هوایی چین، به شهر شنژن این کشور پرواز کرد.
گفته می‌شود منگ، سوار بر هواپیمای شرکت هوایی چین عازم شهر شنژن شده است.
منگ جمعه گذشته با دولت آمریکا به توافق تعلیق تعقیب رسید و سریعا مجموعه‌ای از اقدامات را آغاز کرد که منجر به لغو پرونده استرداد وی توسط دادگاه بریتیش کلمبیا شد و به خروج او از فرودگاه ونکوور  حدود ساعت ۷:۳۰ بعد از ظهر منجر شد.
چین در طول این پروسه حقوقی همواره تاکید داشته که اسپاور و کووریگ به دلایل قانونی دستگیر شده‌اند، اما زمانبندی آزادی آنها استدلال اتاوا مبنی بر بازداشت خودسرانه این دو نفر را تقویت می‌کند.
ترودو سوالات درباره این که توسعه روابط بین کانادا و چین به چه معناست را پاسخ نداد. او همچنین به طور دقیق پاسخ نداد که آزادی آنها چطور به سرانجام رسیده است.  
او در ساختمان بلوک غربی پارلمان به خبرنگاران گفت: «در روزها و هفته‌های آینده زمان برای تجزیه و تحلیل و تأمل وجود خواهد داشت، اما واقعیت امر این است که من می‌دانم که کانادایی‌ها الان از دانستن این موضوع بسیار خوشحال خواهند شد، جمعه شب مایکل کووریگ و مایکل اسپاور در هواپیما و در راه برگشت به خانه هستند.
اسپاور کارآفرینی که در کره شمالی و چین کار می کرد، به اتهام جاسوسی مجرم شناخته شد و در ماه اوت توسط دادگاه چین به ۱۱ سال زندان و استرداد محکوم شد.
محاکمه کووریگ دیپلمات در ماه مارس به پایان رسید اما او هنوز محکوم نشده بود.
هر دو نفر ابتدا در ۱۰ دسامبر ۲۰۱۸ ، ۱۰ روز پس از دستگیری منگ در ونکوور بازداشت شدند.  
منگ در سه سال گذشته در خانه چند میلیون دلاری خود در ونکوور در حصر خانگی بوده است.
بر اساس توافق انجام شده منگ اعتراف کرده است که آگاهانه به بانک اچ.اس.بی.سی دروغ گفته است.
وزارت دادگستری آمریکا گفته است منگ مسئولیت ایفای نقش را در کلاهبرداری از موسسات مالی جهانی را پذیرفته است.
وزارت دادگستری درعین حال گفته به تلاش برای آماده کردن پرونده علیه شرکت هووای ادامه خواهد داد.
منگ، که به سابرینا منگ و کتی منگ نیز معروف است، دختر بزرگ رن ژنگفی است که هوآوی را در سال ۱۹۸۷بنیان ‌گذاشت و آن را به یکی از بزرگترین شرکت‌های تجاری فناوری جهان تبدیل کرد.
منگ در سال ۱۹۹۹ به شرکت هوآوی پیوست و در سال ۲۰۱۱ مدیر ارشد مالی آن شد.
او ۹ سال و تا سال ۱۹۸۳ در ارتش چین خدمت کرده و همچنین عضو حزب کمونیست چین است.
هوآوی با اتهاماتی مبنی بر استفاده مقامات چینی از تجهیزات آن برای جاسوسی روبرو است.
در سال ۲۰۱۹ آمریکا هوآوی را تحریم کرد و این شرکت را در لیست سیاه صادرات قرار داد و آن را از فناوری‌های کلیدی جدا کرد.
بریتانیا، سوئد، استرالیا و ژاپن هم هوآوی را ممنوع کرده‌اند، در حالی که سایر کشورها از جمله فرانسه و هند اقداماتی را برای جلوگیری از ممنوعیت کامل انجام داده‌اند.
انتهای پیام

source

توسط jahankhabari

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.