رئیس جمهور فرانسه امروز جمعه با نخست وزیرجدید لبنان درخصوص مهمترین مسائل داخلی این کشور از جمله بحران اقتصادی و اجتماعی بی‌سابقه‌ای که لبنان با آن دست و پنجه نرم می‌کند و اصلاحات برای خروج از این بحران گفتگو می‌کنند.
به گزارش ایسنا، به نقل از عربی ۲۱، نجیب میقاتی، نخست وزیر لبنان امروز در پاریس با امانوئل ماکرون ملاقات می‌کند.
کاخ الیزه اعلام کرد که موضوعات اصلی ناهار کاری میقاتی با ماکرون پیرامون اقدامات و اصلاحات لازم الاجرا در لبنان و تعیین جدول زمانی مشخص برای انجام این اصلاحات است.
سفر میقاتی به پاریس پنج روز پس از آن صورت می‌گیرد که پارلمان لبنان به دولت وی که در تاریخ ۱۰ سپتامبر پس از یک خلاء ۱۳ ماهه تشکیل شد رای اعتماد داد. کابینه جدید مسئولیت‌های دشواری به ویژه برای متوقف کردن فروپاشی اقتصادی لبنان و از سرگیری مذاکرات با صندوق بین المللی پول و نظارت بر انتخابات پارلمانی آینده که ماه مه سال آتی برگزار می‌شود، برعهده دارد.
همزمان منابع محلی اعلام کردند در این دیدار که نخستین دیدار بین دو طرف است درباره اقدامات احتمالی پاریس در مرحله آتی برای کمک به لبنان با توجه به محقق شدن شرط فرانسه برای حمایت از لبنان یعنی تشکیل دولت بحث خواهد شد.
روزنامه اللواء نزدیک به جریان المستقبل به نقل از منابعی در کابینه نوشت که موضوع بهبود خدمات برق هم از دیگر موضوعات احتمالی دیدار ماکرون و میقاتی است.
این روزنامه نوشت که این پرونده در الویت جدول اصلاحاتی که در طرح فرانسه آمده است و شرکت‌های فرانسوی و آلمانی ماموریت کمک به بهبود برق با نظارت مستقیم کشورهای اهداکننده را به عهده خواهند داشت.
روزنامه الاخبار نیز نوشت که میقاتی در این دیدار از ماکرون و دولت فرانسه بابت تلاش برای حل بحران لبنان و کمک به نزدیک کردن دیدگاه‌ها و تشکیل لبنان تشکر خواهد کرد.
به گفته برخی منابع سیاسی میقاتی همچنین درباره کنفرانس حمایت اقتصادی از لبنان که آوریل ۲۰۱۸ در پاریس برگزار شد گفتگو خواهد کرد.
روزنامه الدیار نزدیک به جریان ۸ مارس هم نوشت که میقاتی تلاش خواهد کرد کنفرانس سیدر را احیا کرده و به اجرای پروژه‌های اقتصادی و مالی در لبنان تشویق کند.
همچنین فرانسه در مقابل خواهان طرحی کامل با عنوان اصلاحات و جدول زمانی مشخص برای اجرای این اصلاحات خواهد شد.
دولت میقاتی اخیرا با ۸۵ رای مثبت از پارلمان این کشور رای اعتماد گرفت.
انتهای پیام

source

توسط jahankhabari

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *