رئیس جمهوری قبرس تاکید کرد که تنها یک راه برای این جزیره وجود دارد و آن، دستیابی به سازش بر اساس فدراسیون دو منطقه‌ای و دو جامعه با برابری سیاسی است همانطور که در قطعنامه‌های مربوط به شورای امنیت سازمان ملل و مطابق با اصولی آمده که اتحادیه اروپا بر اساس آن تاسیس شده است.
به گزارش ایسنا، به نقل از پایگاه خبری سازمان ملل، نیکوس آناستازیادس، رئیس جمهوری قبرس در سخنانش در مجمع عمومی سازمان ملل گفت: توافقی مد نظر است که بدون سیستم منسوخ تضمین‌ها، حق مداخله، حضور نیروهای خارجی یا هر نوع وابستگی خارجی به یک دولت کارآمد و پایدار منجر شود. سازشی که برای همه قبرسی‌ها، قبرس یونانی‌نشین و ترک‌نشین به یک اندازه سود دهی داشته باشد و به حقوق بشر آنها احترام بگذارد و به صلح و ثبات منطقه کمک کند.
وی که یکی از سخنرانی‌های چهارمین روز مجمع عمومی سازمان ملل بود، با بیان اینکه خواستار از سرگیری گفت‌وگو با ترکیه درباره وضعیت قبرس است، ادامه داد:‌ در صحن مجمع عمومی بیانگر و نماینده کشوری هستم که متاسفانه هنوز پیامدهای نقض گسترده اصول بنیادین سازمان ملل را در نتیجه مداخله نظامی غیرقانوننی ۱۹۷۴ نیروهای ترکیه و به تبع آن، اشغال قبرس به دوش می‌کشد.
قبرس از زمان مداخله ترکیه در آن به دو بخش یونانی‌نشین در جنوب و ترک نشین در شمال تقسیم شده است که فقط بخش یونانی‌نشین آن از سوی جامعه جهانی به عنوان دولت مشروع مورد تایید است.
رئیس جمهوری قبرس همچنین درباره تحولات اخیر افغانستان نیز به کشورهای عضو گفت که آنها باید مسئولیت مشترک را برای حمایت از حقوق بشر بین‌المللی به ویژه حفاظت از زنان و اقلیت‌ها بپذیرند.
وی افزود: همچنین ما باید مطمئن شویم که افغانستان به محلی امن برای تروریسم و افراط گرایی یا محلی برای رشد جرایم سازمان یافته،‌ قاچاق سلاح و مواد مخدر و از سر گیری موج جدید مهاجران غیرقانونی بدل نمی‌شود.
انتهای پیام

source

توسط jahankhabari

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.